8.8 C
Prizren
E mërkurë, 6 Dhjetor, 2023

Veteranë të luftës dhe familjarë të dëshmorëve në bregdetin shqiptarë

Prizreni5-24Gjashtëdhjetë veteranë të luftës nga komuna e Prizrenit dhe tridhjetë familjarë të dëshmorëve këto ditë të nxehta të verës po i kalojnë në bregdetin shqiptarë.Shpenzimet për pushimet e veteranëve të luftës po i heq Qeveria e Kosovës, ndërsa për familjet e dëshmorëve komuna e Prizrenit.Është viti i tretë me radhë që veteranët e luftës nga komuna e Prizrenit, kryesisht ata në nevojë po i kalojnë këto ditë të nxehta në plazhin e Durrësit. Qeveria e Kosovës për këtë kategori ka ndarë një shumë mjetesh, me të cilat i heq të gjitha shpenzimet e qëndrimit atje.

Kryetari i Shoqatës së Veteranëve të luftës në Prizren, Selim Krasniqi pranon se projekti është i kushtueshëm për Qeverinë.

Ai thotë se përzgjedhja e veteranëve është bërë nëpërmjet komandantëve të batalioneve, ndërsa nuk specifikon ndonjë kriter që duhet ta plotësojë veterani.

Përveç veteranëve këtë vit edhe 30 familjarë të dëshmorëve janë dërguar në bregderin e Shqipërisë dhe kjo falë një donacioni të ndarë nga komuna e Prizrenit e cila e ka bërë traditë dërgimin e tyre në pushime verore,transmeton RTK

Krasniqi beson që edhe komuna e Prizrenit do të ndajë mjete për dërgimin e disa veteranëve në pushime verore pasi thotë se ka bërë kërkesë dhe është në pritje të përgjigjjes.

Më Shumë

Asociation “Loyola-Gymnasium” shpall konkurs për një mësimdhënës/e të lëndës së matematikës

Asociation “Loyola-Gymnasium” shpall të lirë këtë vend pune: Një mësimdhënës ose mësimdhënëse për lëndën e matematikës. Kandidati duhet të fillojë punën më 09.01.2024 deri më 30.06.2024,...

Moti sot: Dita më e nxehtë e javës, temperaturat deri në 10 gradë

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës ka bërë të ditur se gjatë ditës parashihet të jetë mot i vranët dhe vende-vende me riga shiu. Sipas IHMK-së, sot...

Lajmet e Fundit