30.8 C
Prizren
E hënë, 17 Qershor, 2024

Vetëvendosje prin me ankesa për fushatën zgjedhore

Afishet e partiveFushata zgjedhore e partive politike këtë vit po vlerësohet shumë më e qytetëruar se fushatat e kaluara. Edhe numri i ankesave nga ana e partive politike për shkeljet e mundshme, është tepër i vogël. Janë vetëm 66 ankesa nga partitë politike drej PZAP, ankesa që pritet të marrin përgjigje brenda dy ditësh. Numri më i madh i ankesave ka ardhur nga partia Vetëvendosje.

Kryetari i Panelit Zgjedhor, Shkuri Sylejmani, tha se bëhet fjalë për pretendime shkeljesh jo të rënda, në këtë numër të vogël ankesash.

“Nga përmbajtje dhe numri i ankesave, kemi vlerësuar se ato janë të një natyre që nuk prishin dhe dëmtojnë procesin zgjedhor. Nuk janë ankesa serioze. Krahasuar me vitin 2010, numri prej 66 ankesave është shumë I vogël. Jemi në proces vendimarrjesh dhe brenda dy ditësh ato do të marrin përgjigje”, tha kryetari Sylejmani.

Sipas tij, ka ndryshuar edhe mentaliteti i subjekteve politike dhe qytetarëve në krahasim me të kaluarën.

Përvec ankesave të partive politike, 9 mijë 172 ankesa tjera kanë ardhur nga ana e votuesve jashtë Kosovës. Rreth 206 ankesa prej kësaj shifre, janë miratuar, ndërsa mbi 8 mijë 800 anekesa janë refuzuar.

Më Shumë

De Biasi paralajmëron Italinë: Shqipëria nuk duhet nënvlerësuar

Në faqet e “Gazzetta dello Sport” nuk mund të mungonte opinioni i Gianni De Biasit, italianit që çoi Shqipërinë për herë të parë në...

Babai i Aviciit: Më mungon çdo minutë, por zemërohem me të që u largua

Më 20 prill të vitit 2018, bota humbi një superyll muzikor, DJ-in suedez Avicii. Në moshën 28-vjeçare, ai humbi jetën në mënyrë tragjike ndërsa ishte...

Lajmet e Fundit