-1.2 C
Prizren
E martë, 5 Dhjetor, 2023

Vizita e Edi Ramës dhe tradita amerikano-kanadeze

Shqiperia-Kosova-flamujtVizita e sotme e kryeministrit të ri të Shqipërisë, Edi Rama, padyshim Fillon një traditë të bashkunimit vëllazëror dhe fqinjësor midis Republikës së Shqipërisë dhe Republikës së Kosovës, si dy vende të pavarura.

Ekziston një traditë e ngjashme edhe tek dy vende fqinje këtej Atlantikut, në mes të SHBA dhe Kanadasë. Vizita e parë që bëhet jashtë Amerikës nga një president amerikan është në Kanada. Këtë traditë e kanë respektuar të gjithë presidentët në tri dekadat e fundit, përveç George W. Bush (i riu) i cili ‘prishi’ rregullin dhe vizitoi fqinjin jugor, Meksikën, transmeton RTK.

Presidenti Barack Obama një muaj pas marrjes së mandatit të parë vizitoi Kanadanë, duke nënvizuar me këtë gjest rëndësinë e marrëdhënieve midis dy vendeve.

Gjatë dekadave të historisë dhe fqinjësisë presidentë të ndryshëm do t’i referohen Kanadasë dhe kanadezëve jo si qytetarët të një vendi të huaj, por thjesht si kanadezë. Ngjashëm edhe kanadezët do t’i quajnë amerikanët, vetëm si amerikanë, e jo të huaj. Për shkak të kësaj afërsie në të gjitha fushat, kanadezët dhe amerikanët që ashtu kanë një prejardhje të përbashkët, pavarësisht kufijve që i ndajnë nuk do ta konsiderojnë njëri-tjetrin si një vend i huaj.

Si dy vende krenare dhe të pavarura, Kosova dhe Shqipëria kanë gjëra që i dallojnë, por kanë shumë më tepër gjëra që kanë të përbashkëta: lashtësinë, historinë, gjuhën, zakonet, traditën kulturën, të tashmen dhe të ardhmen. Vizita e parë në Kosovë e Edi Ramës si kryeministër e kultuvon dhe forcon këtë nismë që duhet të bëhet traditë.

Më Shumë

Policia po i kërkon këto dy femra për vjedhje në Prizren

Policia e Kosovës kërkon ndihmën e qytetarëve për identifikimin dhe lokalizimin e dy personave pasi kërkohen për një rast të vjedhjes në “Galeria Shopping...

Halitjaha thotë se nuk ka pas polici ushtarake në Zonën e Pashtrikut në vitin 1998

Dëshmitari Sadik Halitjaha gjatë dëshmisë së tij në Hagë, përpara trupit gjykues në çështjen gjyqësore ndaj ish-krerëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës ka thënë...

Lajmet e Fundit