27 C
Prizren
E martë, 11 Maj, 2021

Vjosa Osmani zgjedhet presidente e Kosovës

Vjosa Osmani, gruaja që njihet për qëndrime të prera, armiqësi politike dhe shumë përplasje, është zgjedhur për ta mbajtur detyrën që i kërkon krejt diçka tjetër. Prej sot, Vjosa Osmani është presidente e Kosovës, e prej saj pritet të ketë rol unifikues në mesin e skenës së përçarë politike.

Politikania më e votuar nga zgjedhjet në historinë e shtetit të Kosovës, Vjosa Osmani, më në fund, siguroi edhe votat e deputetëve për t’u zgjedhur presidente.

Vjosa Osmani u zgjodh me mbi 61 vota pro saj.

Rugovistja, që ne zgjedhjet e 14 shkurtit garoi me listë të Lëvizjes Vetëvendosje, u zgjodh presidente në rundin e tretë, pasi nuk arriti t’i sigurojë votat në dy rundet e para. Në votim morën pjesë edhe shumica e deputetëve të ish-partisë së saj, LDK-së.

Seanca për zgjedhjen e Presidentit u mbajt edhe të shtunën, por dështoi në rundin e parë, pasi nuk ishin 80 vota në kuti.

Osmani, që ka qenë deputete e zyrtare e lartë e LDK-së, ndërsa na legjislaturën e kaluar ka mbajtur pozitën e kryeparlamentares. E, edhe ushtruese e detyrës së presidentit, pasi ish-presidenti Hashim Thaçi dha dorëheqje pasi ndaj tij u ngrit aktakuzë për krime lufte, nga Prokuroria në Hagë.

Ajo njihet si opozitare e përhershme e ish-presidentit Thaçi, në çdo pozitë që ajo ka mbajtur.

Viteve të fundit ka pasur shumë përplasje me udhëheqjen e LDK-së, për shkak të qëndrimeve ndryshe prej partisë.

Në vitin 2019, ajo ishte kandidate për kryeministre nga radhët e LDK-së, por humbi zgjedhjet e kryeministër u bë Albin Kurti, si fitues i tyre. /Express/

Vjosa Osmani dështon të zgjidhet president edhe në raundin e dytë

Numërimi për votimin e presidentit në raundin e dytë në seancën e Kuvendit të Kosovës ka përfunduar, teksa ka dështuar të zgjedhet president edhe kësaj radhe kandidatja për postin e të parit të vendit, Vjosa Osmani.

Me vota 67 pro, dhe 11 vota të pavlefshme, Osmani nuk ka arritur të zgjidhet president i vendit, shkruan Gazeta Express.

Nasuf Bejta, ndërkaq është votuar nga 4 deputetë në Kuvend.

Komsioni konstatoi se në votim kanë marrë pjesë 82 deputetë, teksa si rezultat i kësaj pjesëmarrjeje, është siguruar edhe raundi i tretë i votimit.

Vjosa Osmani ka arritur ta kalojë me sukses raundin e parë për t’u bërë presidente, pasi pjesëmarrës në votim sipas komisionit ishin 81 deputetë

Por, ajo nuk është zgjedhur presidente e vendit në raundin e parë pasi deri më tani janë të pakën 9-të vota të pavlefshme.

Në raundin e parë, 69 depuetë votuan për Osmanin, 12 vota të pavlefshme dhe për Nasuf Bejtën asnjë vote

Më Shumë

Ministri Çeku për rrahjen në ndeshjen Ponte Prizreni-Peja: Veprimet anti sportive do të marrin përgjigjen e merituar

Ministri i Kulturës Rinisë dhe Sportit, Hajrulla Çeku, ka reaguar pas rrahjes që ndodhi sot në ndeshjen Ponte Prizreni-Peja, duke thënë se sulmet fizike,...

Shuhet aktori i njohur, Guljelm Radoja

Një ditë pasi u transferua në gjendje të rëndë në spitalin “Shefqet Ndroqi”, ndërron jetë aktori i njohur. Guljelm Radoja, i cili ishte infektuar me...

Pas debatit të ashpër të PDK’së me Gërvallën, përplasen deputetët e PDK’së me ata të Vetëvendosjes

Seanca e Kuvendit të Kosovës është ndërprerë pas përplasjeve të opozitës me ministren e Punëve të Jashtme, Donika Gërvalla, shkruan Gazeta Express. Teksa kryesuesja e...

Szunyog: Është e rëndësishme të përforcojmë pozitën e Kosovës në Ballkan

Për të shënuar Ditën e Evropës, Zyra e Bashkimit Evropian dhe Shtëpia e Evropës në Kosovë kanë organizuar aktivitete të shumta kulturore, arsimore dhe...

Melisa dhe Andi puthje të zjarrtë në mes të emisionit

Ish-konkurrentët e Për’puthen, Melisa dhe Andi janë të ftuar sot në rubrikën “Trotuar” në “E Diell”. Në studio nuk kanë munguar as përplasjet me Shqipe...

Spanja feston fundin e izolimit për COVID-19 pas gjashtë muajsh mbyllje

Festat e improvizuara në rrugë shpërthyen në të gjithë Spanjën, ndërsa gjendja e jashtëzakonshme gjashtëmujore, e vendosur për të luftuar pandeminë, mbaroi. Skenat e vallëzimit...

Haskuka flet për drejtorët që i ka me aktakuza

Partitë opozitare në Prizren kohëve të fundit e kanë kritikuar jo pak kryetarin Mytaher Haskuka për keqqeverisje. Opozita i ka drejtuar gishtin pushtetit aktual të...

Prizren, një vdekje dhe vetëm 3 raste të reja me Covid

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës ka bërë të ditur se një person i infektuar me COVID-19 ka vdekur në komunën e Prizrenit...

Ndërron jetë veprimtari i AAK-së nga Prizreni

Ka ndërruar jetë veprimtari i shquar i AAK-së nga Prizreni, Shani Pulaj. I ndjeri ishte veteran i arsimit, teksa për shkuarjen e tij në amshim...

Gashi thotë se pasi u votua Specialja e takoi Hashim Thaçin, thotë se ia dorëzoi disa letra

Publicisti Shkëlzen Gashi vlerëson se programi qeverisës i Qeverisë së Kosovës duhet të jetë një projekt që do ta rifreskojë opinionin publik ndërkombëtar sa...

Hajdar Beqa i PDK-së – deputetit të VV-së: Krytë ta heki !

Deputet e opozitës sot kanë diskutuar me tensione me ministren e Jashtme Donika Gërvallën, e cila gjatë fjalimit të saj në Kuvend i akuzoi...

Plazhi i Ulqinit që ndihmon gratë rreth fertilitetit, këto ujëra janë kuruese edhe për bronhitis

Nëse si grua keni probleme shëndetësore, apo të gjithë ju që keni edhe probleme me frymëmarrjen gjatë pushimeve të verës në Ulqin, vizitoni ‘Plazhin...

Qeveria Kurti miraton programin qeverisës

Kabineti qeveritar ka miratuar programin qeverisës për vitet 2021-2025. Ministri Goran Rakiq ishte i vetmi që ka abstenuar. Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka theksuar...

Zafir Berisha e kujton “Drinin”: Vrasja e tij ishte humbje për Prizrenin

Ish-komandanti i UÇK-së, Zafir Berisha, ka kujtuar bashkëluftëtarin, Ekrem Rexha -‘Drini’, në 21 vjetorin e vrasjes. Sipas tij, vrasje e “Drinit” nuk ishte humbje vetëm...

Me kompletet e portokallta Shyhretja duket si vajzë e re

Shyhrete Behluli është një këngëtare që në shumë aspekte merr vëmendje për stilin e veçantë që ka.Me postime të shumta në rrjete sociale, ajo...

Kërkoi vaksinim të detyrueshëm, kryetari i bashkisë në Poloni kërcënohet me vdekje

Pas vendimit të selisë qendrore të Walbrzych, një qytet i vogël në Poloninë jugperëndimore, për të bërë të detyrueshëm vaksinimin kundër koronavirusit, kryetari i...

Lajmet e Fundit