25.8 C
Prizren
E hënë, 17 Qershor, 2024

Votimi me kusht për ata që s’mund të votojnë në vendvotimet e tyre

Zgjedhje-kosove-logoKomisioni Qendror i Zgjedhjeve edhe për zgjedhjet e parakohshme parlamentare të 8 qershorit, u ka ofruar mundësinë të gjithë qytetarëve që për arsye të ndryshme nuk mund të votojnë në Vendvotimet e tyre, të votojnë me kusht.

Zëdhënësi i KQZ-së, Valmir Elezi ka thënë për Gazetën Blic se secila qendër e votimit e ka edhe një vendvotim të dyfishtë, ku mund të realizohet votimi me kusht.

“Votimi me kusht është mundësi ligjore. Do të thotë, këtë të drejtë mund ta shfrytëzojnë qytetarët me të drejtë vote që për arsye të ndryshme nuk mund të votojnë në vendvotimin e tyre. Çdo qendër votimi ka një vendvotim të dyfishtë ku mund të realizohet edhe votimi me kusht”, ka thënë Elezi.

Më Shumë

Projekti i bashkëfinancuar i mbjelljes së boronicës në Prizren: 2.4 hektarë të mbjella me sukses

Projekti i bashkëfinancuar nga Drejtoria e Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural për mbjelljen e boronicës po vazhdon me sukses në territorin e Komunës së Prizrenit....

Arrestohet një person në Prizren, dyshohet për posedim të marihuanës

Është arrestuar një person në Prizren, pasi që gjatë kontrollit në trup i janë gjetur dhe konfiskuar si prova materiale: shtatë (7) foli paketim...

Lajmet e Fundit