21.8 C
Prizren
E shtunë, 22 Qershor, 2024

Unifikimi i planprogramit mësimor Kosovë-Shqipëri, vetëm në letër

AbetarjaMarrëveshja e nënshkruar mes Kosovës dhe Shqipërisë për planprogramin e përbashkët mësimor mbetet vetëm nënshkrim. As Kosova e as Shqipëria nuk i kanë diskutuar lëndët që do të jenë të përbashkëta, madje nuk janë formuar as ekspertët për të parë se cilat do të jenë punët konkrete.

Këshilltarja e ministrit të Arsimit të Kosovës, Drita Kadriu, ka njoftuar se ende nuk janë përzgjedhur lëndët, por ky dokument do të hapë shtigje bashkëpunimi ndërmjet të dyja vendeve, raporton KTV.

E njohësit e çështjeve të arsimit nuk dinë as çfarë të thonë për këtë marrëveshje. Petrit Tahiri nga Qendra për Arsim e Kosovës thotë se nga secila marrëveshje priten rezultate të mira, por në këtë rast diçka e tillë nuk mund të dihet, pasi nuk janë sqaruar pikat në të cilat do të punohet.

Me qëllim që krijohen lehtësi për programin e ngarkuar mësimore, në vitin 2011 në Kosovë është hartuar një planprogram i ri mësimor dhe është duke u pilotuar në disa shkolla të Kosovës.

Më Shumë

Moti me diell, temperatura deri në 34 gradë

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës ka bërë të ditur se për sot parashihet të mbajë mot me diell dhe vranësira të shpërndara. Moti me diell, temperatura...

Suhareka ‘blindon’ kapitenin Yll Hoxha

FC Suhareka ka arritur marrëveshje për zgjatjen e bashkëpunimit me futbollistin Yll Hoxha, i cili është edhe kapiten i kësaj skuadre. Skuadra që e ka...

Bregu i shpëtimit

Lajmet e Fundit