31.8 C
Prizren
E martë, 23 Korrik, 2024

VV-ja premton lehtësira tatimore për ndërmarrjet e vogla dhe të mesme

rexha te afaristetKandidati  i VV-së për kryetar të Prizrenit, Arbër Rexhaj, ka  vizituar Shoqatën e Afaristëve dhe Zejtarëve “Esnaf” në Prizren. Ai tha se VV-ja çmon angazhimin e kësaj shoqate në dërgimin e kuadrove prizrenas për aftësim jashtë vendit. “Zhvillimi ekonomik dhe shoqëror i komunës sonë është një mision i cili kërkon angazhimin e të gjithë neve. Një koordinim dhe bashkëveprim i të gjithë aktorëve relevant në Prizren, është më se i domosdoshëm”, tha  Rexhaj.

Ai premtoi se do angazhohet për lehtësim tatimor për ndërmarrjet e vogla dhe të mesme, varësisht edhe nga numri i të punësuarve. “Lëvizja Vetëvendosje! do të angazhohet në krijimin e një klime të përshtatshme për bizneset që veprojnë në Prizren si dhe përmes ofrimit të shërbimeve të caktuara publike të ndikoj në rritjen e efikasitetit ekonomik të tyre”,tha Rexhaj.

VV-ja parasheh subvencionimin e tatimit  në pronë sipas kësaj  skeme
– 1 deri në 10 të punësuar: 1% subvencion të tatimit, për çdo të punësuar.
– 11 deri në 50 të punësuar: 0.5% subvencion të tatimit për çdo të punësuar
– 51 deri në 200 të punësuar: 0.3% subvencion të tatimit për çdo të punësuar
– mbi 200 të punësuar: 0.1% subvencion të tatimit për çdo të punësuar.

Më Shumë

Agim Vinca: Tri këngë zie për Kadarenë

Kumti i zi Dita e parë e muajit korrik, e nxehtë që në mëngjes. Në orën 9.23 minuta, në celularin tim vjen një mesazh. Më...

Moti sot: Me diell dhe vranësira – temperaturat deri në 34 gradë

Për të hënën parashikohet të mbajë mot me diell dhe vranësira, ku pritet kohë pas kohe të ketë rrebeshe lokale shiu, të shoqëruara me...

Lajmet e Fundit