1.8 C
Prizren
E enjte, 23 Mars, 2023

Zafir Berisha: Lufta UÇK-së dhe gjaku i dëshmorëve e solli lirinë dhe pavarësinë e Kosovës

Kryetari i Nismës në Prizren, Zafir Berisha , ka uruar Ditën e Pavarësisë së Kosovës.

“Rruga deri te 17.02.2008 ka qenë e gjatë dhe e mundimshme, me shumë sakrifica të gjeneratave të tëra ndër shekuj, me vuajtje të popullit shqiptarë deri në vetëflijim”, shkruan Berisha në Facebook.

“Lufta titanike e UÇK-së dhe gjaku i dëshmorëve, bëri që Kosova të çlirohet njëherë e përgjithmonë nga thundra e okupatorit serbo-sllavë, i cili bëri gjenocid mbi popullin tonë”.

“Si pjesëmarrës në këtë ngjarje historike dhe nënshkrues i DEKLARATËS SË PARËSISË, unë nuk kam përfaqësuar veten, por kam përfaqësuar vendlindjen ku linda, u rrita dhe u frymëzova për liri, Vërrinin, Prizrenin dhe Kosovën, si dhe gjithë sakrificën e mijëra djem e vajzave që vaujtën nëpër burgjet e okupatorit serb”.

“Kam përfaqësuar luftëtarët dhe invalidët e UÇK-së dhe gjakun e derdhur të dëshmorëve dhe shqiptarëve ndër breza kudo që jetonin, për liri dhe shtet të pavarur e sovran”.

“Këtë urim ja dedikoj bashkëluftëtarëve të UÇK-së, të cilët padrejtësisht po mbahen të burgosur nga mostrumi politik në Hagë, i cili u formua me dosje dhe shpifje të Serbisë dhe argatëve të tyre në Kosovë!”/PrizrenPress.com/

Më Shumë

Vdiq aktori i “Star Wars” dhe “Harry Potter”

Industria e filmit është në zi për humbjen e aktorit të Star Wars dhe Harry Potter, Paul Grant, i cili ka vdekur tragjikisht në...

Hera e parë në historinë botërore të Ballkanit që fitojnë të gjithë!

 Rexhep Hoti E dijshmja dhe vlera për shqiptarët ka kohë – shekuj, që është faktor i huaj përballë interesave të tyre kolektive. Duke mos qenë...

Drejtqëndrimi yt

Lajmet e Fundit