18.8 C
Prizren
E shtunë, 3 Qershor, 2023

Zafir Berisha përkujton dëshmorin, Remzi Ademaj-“Petriti”

Ish- komandanti i UÇK-së, Zafir Berisha, ka përkujtuar dëshmorin e kombit, Remzi Ademaj-“Petriti”.

“Remziu ra për të mos vdekur kurrë në momentet vendimtare për UÇK-në”, shkruan Berisha në Facebook.

“Para 22 vitesh, duke u kthyer nga një takim në SH.P i UÇK-së në Kleçkë, ku ishte me detyra të veçanta, me 15.08.1998 në udhëkryqin e fshatit Nashec bie në pritë të forcave serbe komandant Remzi Ademaj-Petriti, kurse plagosen rëndë Shukri Quni e Sami Saitaj-Shqiponja”, kujton Berisha.

“Xhevet Berisha që ishte në shoqërim të Petritit, me luftë e shpërthen pritën e trefishtë, duke marrë me vete njërin nga të plagosurit rënd Shukriun, të cilin e sjellë deri në Zonën e lirë të UÇK-së”.

“Xhevati nga fushëbeteja largohet me brengën se përpos Petritit ka mbet i vrarë edhe ‘Shqiponja’, i cili ishte plagosur rëndë ku me ndihmën e fshatrave të fshatit Nashec, Kobaj dhe Vlashnje në mëngjesin e 16.08.1998 sillet në spitalin ushtarakë në Malësi të Vrrinit bashkë me trupin e pajetë të kom. Petritit i cili u varros me nderime të larta ushtarake”.

“Remziu ra për të mos vdekur kurrë në momentet vendimtare për UÇK-në, kur ishte duke u bërë transformimi i ushtrisë nga Njësite dhe Shtabe Lokale në Brigada dhe Zona Operatve”.

“Ne bashkëluftëtarët e komandat Remzi Ademajt-Petriti humbjen e tij e shndërruam në forcë dhe luftën për lirin e Kosovës e vazhduam me shumë beteja e aksione deri me 12 qershor 1999 ku përfundimisht okupatori serbo-sllavë dhe argatët e tyre kapitulluan dhe Kosova filloj të frymoi lirishtë”./PrizrenPress.com/

Më Shumë

Prizren/ Dëshmitari thotë se me inspektorin e akuzuar nuk kishte marrëveshje për mbylljen e lokalit

Në Gjykatën Themelore në Prizren, të enjten, dëshmitari Bislim Bislimaj, pronar i market “Vrrini”, ka mohuar se me të akuzuarin Albrim Poniku ka pasur...

Messi thyen tjetër rekord të Ronaldos

11-të të Ligue 1 me një barazim në Strasburg. Messi me golin që shënoi në mbrëmjen e së shtunës, është i 496 në top pesë...

Lajmet e Fundit