10.9 C
Prizren
E shtunë, 6 Nëntor, 2021

Zëvendëskryeministrja shkarkon këshilltaren për të cilën u tha se babai i saj përfitoi nga 2 milionë eurot e vjedhura

Zëvendëskryeministrja e parë, Albulena Balaj-Halimi ka liruar nga detyra këshilltaren e saj Hajrie Gashi për të cilën u tha se babai i saj dyshohet se ka përfituar nga 2 milionë eurot e vjedhura nga thesari i shtetit.

Lajmin e ka bërë të ditur vetë zëvendëskryeministrja përmes një postimi në Facebook.

” Pas raportimeve në media se prindi i këshilltares sime Hajrie Gashi është i përfshirë në vjedhjen e mbi 2 milion eurove, kam marrë vendim që znj Hajrie Gashi ,me efekt të menjëhershëm, t’a liroj nga detyra e këshilltares.

Znj Hajrie që nga fillimi ka qenë ndër këshilltaret e përkushtuara jashtë mase dhe me sukses ka kryer të gjitha detyrat e ngarkuara nga unë”, ka shkruar Balaj-Halimi.

Postimi i plotë:

Pas raportimeve në media se prindi i këshilltares sime Hajrie Gashi është i përfshirë në vjedhjen e mbi 2 milion eurove, kam marrë vendim që znj Hajrie Gashi ,me efekt të menjëhershëm, t’a liroj nga detyra e këshilltares.
Znj Hajrie që nga fillimi ka qenë ndër këshilltaret e përkushtuara jashtë mase dhe me sukses ka kryer të gjitha detyrat e ngarkuara nga unë!

Edhe pse jam e vetëdijshme që askush nuk duhet të mbahet përgjegjës për veprimet e familjarëve të tij, në këtë rast të saj, për shkak që kemi të bëjmë me një krim shumë të rëndë, lirimin e saj nga detyra e shoh si të domosdoshëm.

Këtë vendim e kam marrë për të hequr çdo dyshim para qytetarëve se funksioni i lartë i këshilltares do të mund të përdorej për pengim të drejtësisë!

Më Shumë

Përurohet shtegu “Pumptrack” në Prizren

Të shtunën në Prizren, është bërë përurimi edhe i një projekti për pasionantë të biçiklizmit dhe jo vetëm, i financuar nga komuna në bashkëpunim...

Punëtori nga Prizreni rrezikon jetën në vinç, punon në lartësi pa masa mbrojtëse

Një punëtor në qytetin e Prizrenit është parë duke punuar në një vinç, ku rrezikuar jetën e tij, pasi në pamje shihet se është...

Mjekët në Suharekë arrijnë ta kthejnë në jetë një qytetar pas sulmit në zemër

Një qytetari nga qyteti i Suharekës i është shpëtuar jeta pas një arresti kardiak, falë intervenimit të mjekëve në Qendrën Kryesore të Mjekësisë Familjare...

Nuk shkëlqyem të gjithë

Nga Hajdar Mallaku (tregim) Sado që ne punëtorët e arsimit na quajtën heronj, për sakrificën që bëmë për edukimin dhe arsimimin e brezave të rinj, dhe,...

Totaj i bindur: Në Prizren do ketë përmbysje të rezultatit

Kandidati i PDK-së për kryetar të Prizrenit, Shaqir Totaj, po shprehet i bindur se në zgjedhjet e 14 nëntorit, do të dalë fitues në...

Prizren, 3 aktakuza kundër 4 personave

Prokurori i Shtetit ju njofton se nga prokuroritë themelore janë ngritur gjashtëdhjetetre (63) aktakuza kundër shtatëdhjetedy (72) personave, për vepra të ndryshme penale. Po ashtu,...

Gjendet gjallë e shëndoshë vajza 4-vjeçare e zhdukur para 18 ditëve

Një vajzë 4-vjeçare, e cila ishte zhdukur për 18 ditë në një pjesë të skajshme të Australisë Perëndimore, është gjetur gjallë e shëndoshë në...

“Zhgënjime do të ketë…”, letra e Majlinda Kelmendit për vajzat e Kosovës

Një nga figurat më frymëzuese për gruan kosovare dhe jo vetëm është karriera dhe sfidat që ka kaluar Majlinda Kelmendi. Ajo së fundmi, për “Jahjaga...

Totaj i shoqërur nga kryetari Ferizajit, prezanton projektet e nënkalimit dhe parkingun nëntokësor në Prizren

Kandidati për kryetar të Prizrenit, Shaqir Totaj, i shoqëruar nga Kryetari i Ferizajt, Agim Aliu ka prezantuar në detaje dy prej projekteve më të...

Kërkohet paraburgim për një person për posedim dhe shitje të narkotikëve në Prizren

Prokuroria e Prizrenit, ka kërkuar nga Gjykata Themelore në Prizren, caktimin e masës së paraburgimit ndaj të pandehurit A.Sh., për shkak të dyshimit për...

Tea tregon se ka hequr dorë nga djemtë e Kosovës

Mbrëmë në emisionin ‘Goca dhe Gra’ ka qenë i ftuar ish-konkurrenti i “Për’puthen”, Fation Kuqari e bashkë me të në studio komentuan banorët e...

Memli Krasniqi: Malisheva po i bashkohet përsëri vizionit të PDK-së

Kryetari i PDK-së, Memli Krasniqi bashkë me kryetarin në ardhje të Malishevës, Isni Kilaj takuan aktivistët e Partisë Demokratike të Kosovës, të cilët po...

Turqia mund të nisë nesër operacionin ushtarak në Sirinë Veriore

Turqia dhe grupet e armatosura, besnike të Ankarasë mund të fillojnë një operacion ushtarak në veri të Sirisë të martën. Kështu tha një burim...

Pesë vjet nga vdekja e Astrit Deharit

Në 5 vjetorin e vdekjes së aktivistit Astrit Dehari, sot janë paraparë të mbahen aktivitete të ndryshme për të përkujtuar jetën dhe veprën e...

Zhduket një grua në Prizren

Një grua është raportuar e zhdukur në Prizren. Rastin në Policia e ka lajmëruara bashkëshorti i saj derisa ka cekur se nuk kanë ndonjë informatë...

Intervista me kryeministrin Turhan Pasha mbi trazirat e brendshme në Shqipëri

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 1 Nëntor 2021 “Le Matin” ka botuar, të dielën e 31 majit 1914, në faqen n°3, intervistën ekskluzive me Turhan...

Lajmet e Fundit