25.8 C
Prizren
E hënë, 15 Gusht, 2022

Zgjedhjet e parakohshme nacionale, më afër se kurrë

Zgjedhje-kosove-logoMë afër duken zgjedhjet e jashtëzakonshme sesa përfundimi i reformës zgjedhore, e nisur prej më shumë se 2 vjet e 7 muajsh. Këtë fakt e pranojnë edhe partitë politike opozitare, të cilat megjithëse thonë se nuk do të ishte mirë që vendi të shkonte pa reformë edhe në një palë zgjedhje të përgjithshme, ato po i ndiejnë më afër se kurrë.

Partitë opozitare, të përfaqësuara në Kuvendin e Kosovës, thonë se është mungesa e vullnetit politik ajo që ka sjellë në këtë situatë, derisa e akuzojnë direkt liderin e PDK-së, Hashim Thaçi, si bllokues të këtij procesi, transmeton Koha.

“Vetëvendosje” thotë se vendi po rrezikon të shkojë në zgjedhje pa reformë, megjithëse, sipas tyre, nuk është ligji aktual ai që i ka fajet, por vjedhja industriale, që është bërë nga vetë partitë politike.

AAK-ja do që puna për reformën zgjedhore të nisë menjëherë pas balotazhit. Për AAK-në nuk është vetëm Thaçi fajtor për bllokimin e reformës. Bllokimi i punës për reformën është bërë për shkak të mospajtimeve që kanë liderët politikë për zgjedhjen e presidentit, nëse duhet të jetë zgjedhje e drejtpërdrejt nga qytetarët, apo nga Kuvendi i Kosovës.

Çështje të hapura, pos zgjedhjes së presidentit, kanë mbetur edhe përbërja e KQZ-së dhe e vendeve të rezervuara në Kuvendin e Kosovës.

Ndërkohë, pajtimi është arritur për zonat zgjedhore, ku është vendosur të jetë vetëm një zonë, si dhe që në zgjedhje të shkohet me lista të hapura.

Më Shumë

PSG nis bisedimet me yllin e United

PSG është e interesuar për të transferuar në “Parc des Princes” yllin e Manchester United, Marcus Rashofrd. Klubi francez e ka kërkuar anglezin që nga...

Për 24 orë në Prizren janë ngritur 8 aktakuza kundër 8 personave

Prokurori i Shtetit njofton opinionin publik se, gjatë 24 orëve të fundit nga prokuroritë themelore janë ngritur dyzeteshtatë (47) aktakuza kundër pesëdhjetenëntë (59) personave,...

Lajmet e Fundit