20.8 C
Prizren
E hënë, 15 Gusht, 2022

Korrupsioni, 482 raste dhe 666 persona nën hetim

Dosje per korrupcion482 raste korrupsioni janë duke u hetuar në të gjithë Kosovën nga prokuroritë themelore. Numri i madh i rasteve ka bërë që Zyra e Prokurorit të Shtetit të hartojë një plan veprimi për rritjen e efikasitetit të sistemit prokurorial. Nga to, Prokuroria e Prishtinës ka më së shumti raste, 218, e më së paku ajo e Gjilanit, 17 raste. Si raporton Kohavisioni, në hetim janë të përfshirë 666 persona, në mesin e tyre edhe zyrtarë të ndryshëm institucionesh. Në bazë të këtij plani, rastet e rëndësishme do të kenë prioritet absolut.

“Me rastin e përcaktimit të prioritetit absolut duhet të merret parasysh cilësia e kryesit, pozita zyrtare dhe shuma e përfitimit apo dëmi i shkaktuar me vepër penale”, thuhet në plan, transmeton Koha.

Të gjithë ata që dështojnë të përmbushin planin, paralajmërohet se do të ndëshkohen. Kryeprokurorët e prokurorive themelore do të jenë direkt përgjegjës për dështimin e prokurorëve të tyre. E grumbullimi i gjithë kësaj pune tregon mospunë, sipas Institut të Kosovës për Drejtësi.

Betim Musliu kujton se kohë më parë, nën drejtimin e prokurores Drita Hajdari, ishte krijuar task forca për luftimin e korrupsionit, e cila tani po del se nuk ka kryer edhe aq punë. Ky plan ka filluar të zbatohet që nga fillimi i këtij muaji, ndërkaq vlerësimi përfundimtar për të do të bëhet më 30 qershor të 2014-ës.

Më Shumë

James Hetfield ndahet nga gruaja

Frontmeni i grupit Metallica, James Hetfield, ka bërë kërkesë për divorc nga gruaja e tij në fillim të këtij viti, pas 25 vjetësh martesë. Ai...

Parashikimi i motit në Kosovë – IMHK apelon për kujdes ndaj kontaktit direkt me rrezet e diellit në orët e mesditës

Vendi ynë do të vazhdoj të mbetet nën ndikimin e masave të ajrit me presion të ndryshueshëm atmosferik. Kjo situatë e krijuar meteorologjike do të...

Lajmet e Fundit