7.8 C
Prizren
E diel, 17 Tetor, 2021

Zgjedhjet (s’) duhet të shtyhen

Ideja e shtyrjes së zgjedhjeve lokale, po shihet të jetë e pa nevojshme, nëse vihet në nivel respektimi i masave në fuqi kundër pandemisë Covid-19, shkruan arbresh.info.

Për këtë kanë reaguar njohësit e proceseve zgjedhore, duke thënë se shtyrja e zgjedhjeve është e vështirë, pasi që mund të evitohen tubimet e mëdha të njerëzve, ndryshe nga dasmat dhe ahengjet e ndryshme që ishin lejuar, duke ndikuar në rritjen e rasteve.

Ish-kryetari i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, Mazllum Baraliu, për arbresh.info tha se shtyrja e zgjedhjeve nuk është opsionale, si parësore duhet të jetë vetëdijesimi i qytetarëve për respektimin e masave në zgjedhje.

“Meqë është caktuar data dhe është afruar data e zgjedhjeve nuk ka gjasa që të ketë ndryshime të mëdha, por duhet një kujdes më të mirë nga ana e Qeverisë dhe qytetarëve pasi që po shihet që mungon respektimi i masave, edhe normal mungon vetëdija e qytetarëve dhe kujdesit që duhet ta kenë në bazë të masave të marra dhe numrat janë alarmant, gjendja është e rëndë andaj duhet analizua dhe me veprua”, tha Baraliu.

Ndërkaq analisti Shkodran Ramadani, për arbresh.info, e quajti të vështirë kërkesën për shtyrjen e zgjedhjeve kjo pasi që e njëjta do duhej të ndodhte edhe me zgjedhjet nacionale.

“Është shumë e vështirë me u shty zgjedhjet. Duhet me u ruajt më shumë pasi që edhe në vitin e kaluar nuk janë shtyrë zgjedhjet nacionale. Fushata duhet të jetë më e kujdesshme, më e monitoruar, të mos bëhen takime në ambiente të mbyllura, duhet të respektohet distanca. Do të jetë e vështirë për t’u realizuar në përpikëri, por sidoqoftë nuk besoj që zgjedhjet janë më të rrezikshme se dasmat e kanagjegjet, kjo pasiqë nuk ka grumbullime të mëdha në zgjedhje apo fushat, janë gjithë kohës në qarkullim gjatë gjithë ditës nuk e shoh problem të madh, që të shtyhen zgjedhjet”, tha Ramadani.

Ramadani komentoi po ashtu edhe kërkesën e kryeparlamentarit, Glauk Konjufca, e sipas tij kjo vjen si shkak i rënies së Lëvizjes Vetëvendosje, që ka kapluar të gjitha komunat.

“Konjufca besoj që e ka kërkuar këtë pasi që LVV-je është shumë poshtë me rejting, si shkak i menaxhimit të dobët të pandemisë, qytetarët në njëfarë mënyre e kanë parë nivelin e tyre të kompetencës dhe besoj që pikërisht kjo është arsyeja se pse kërkohet edhe shtyrja e zgjedhjeve. Betejat politike shpesh herë bëhen shkaktar që gjërat të kalkulohen mirë”, deklaroi Ramadani.

Ditë më parë u diskutua edhe shkurtimi i ditëve të fushatës së zgjedhjeve e që kjo sipas juristëve është e jashtëligjshme.

Albert Krasniqi nga Demokracia Plus, për arbresh.info, ka thënë se kërkesa për shkurtimin e fushatës zgjedhore është e pamundur kjo pasi që për ta bërë këtë do duhej të ndryshojë edhe Ligji për zgjedhjet lokale.

“Periudha e fushatës zgjedhore nuk mund të shkurtohet për shkak se ka pasur edhe kërkesa në publik që kjo të jetë më e shkurt, në rastet kur ka zgjedhje të rregullta siç janë këto zgjedhjet lokale për kuvende komunale dhe kryetar të komunave, fushata është e përcaktuar me ligj dhe është 30 ditë, e kjo nuk mund të ndryshohet pa ndryshim të ligjit, kështu që do të mbetet për 30 ditë”, tha Krasniqi.

Ditë më parë presidentja, Vjosa Osmani, ka takuar kreun e KQZ-së, Kreshin Radoniqi, me të cilin u tha se është diskutuar pë Zgjedhjet Lokale 2021, por pa u specifikuar detaje.

Kundër shtyrjes së zgjedhjeve janë deklaruar edhe partitë opozitare parlamentare./arbresh.info/

Më Shumë

Islam Ukaj shpalos ofertën e PDK-së në Velezhë dhe Shpenadi

Kandidati i PDK-së për kuvendar të Prizrenit,Islam Ukaj, bashkë me kandidatin për kryetar të Komunës, Shaqir Totaj, ka takuar banorët e fshatit Velezhë dhe...

Hajnat bëjnë kërdi në një shtëpi në Rahovec, vjedhin ari dhe para me vlerë mbi 25 mijë euro

Mbrëmë në fshatin Brestovc të komunës së Rahovecit disa persona të panjohur kanë hyrë në shtëpinë e ankuesit dhe kanë vjedhur para të gatshme,...

Kamariere, vetëm 23 vjeçe. Mario Balotelli prezanton të dashurën e re

  Mario Balotelli ka gjetur dashurinë e re dhe, ndoshta, edhe qetësinë. Sulmuesi i Adana Demirspor më në fund ka dalë hapur dhe ka zyrtarizuar...

Të dua në dhjetë të mëngjesit

Poezi nga Jaime Sabines Përkthyer në shqip nga Orjela Stafasani Të dua në dhjetë të mëngjesit, edhe në njëmbëdhjetë dhe në dymbëdhjetë të ditës. Të dua me gjithë...

Sekretarja e shkollës akuzohet se kreu marrëdhënie orale me nxënësin

Një sekretare e shkollës në Alabama në Shteteve të Bashkuara është akuzuar se ka kryer marrëdhënie seksuale me një nxënës të mitur. Autoritetet në distriktin...

Milazim Lushaj: Prizreni e ka projektin për parking, për vite të tëra komuna po e mban në sirtar

Kandidati i pavarur në garë për të parin e Prizrenit, Milazim Lushaj ka kritikuar qeverisjen aktuale të kësaj komune për moszbatimin e projektit për...

Kurti iu kërkon aktivistëve të Vetëvendosjes t’i ndezin turbinat (VIDEO)

Kanë mbetur vetëm edhe shtatë ditë deri në mbajtjen e zgjedhjeve lokale në Kosovë. Me këtë rast kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje Albin Kurti, tha se...

Totaj në takim me komunitetin boshnjak: Do të qeverism bashkë me Prizrenin

Totaj në takim me komunitetin boshnjak: Do të qeverism bashkë me Prizrenin Kandidati për kryetar të ardhshëm të Prizrenit nga PDK, Shaqir Totaj, ka takuar...

Bashkimi ia shkakton humbjen e parë Trepçës

Bashkimi ia ka shkaktuar humbjen e parë kampionale Trepçës, duke i mundur 87:83, në kuadër të xhiros së pestë të Superligës. Skuadra prizrenase e drejtuar...

Ekspertët e procesit të integrimeve: Kosova duhet të lobojë për liberalizimin e vizave

Kosova i ka përmbushur të gjitha kushtet për liberalizimin e vizave, por një gjë e tillë nuk po ndodhë. Njohësit e çështjeve politike këtë...

Drogë, armë e terror/ Rrëfimu i dezertorit nga Koreja e Veriut

Kim Kuk-song ndodhet tashmë larg vendit të tij komunist, por zakonet e vjetra të fshehtësisë nuk i ka harruar. Kaloi 30 vjet duke punuar në...

Komiteti Olimpik Ndërkombëtar me shkrim të veçantë për pensionimin e Majlinda Kelmendit

Majlinda Kelmendi ka njoftuar para disa kohësh zyrtarisht pensionimin e saj nga garat e xhudos dhe për pensionimin e saj ka shkruar tashmë Komiteti...

Goditet për vdekje me thikë deputeti

Një deputet konservator është vrarë pasditen e së premtes në Britaninë e Madhe. Në kishën ku ndodhi ngjarja në Essex policia e ka rrethuar zonën me...

Sauditët ofrojnë 200 mln euro për Superkupën e Italisë

Sheikët arabë po shfaqen gjithnjë e më shumë në botën e sportit. Sidomos Arabia Saudite, ku shembulli i fundit ishte blerja e Neëcastle, po...

Barella pritet të rinovojë me Interin

Nicolo Barellla pritet të nënshkruajë kontratë të re me Interin. Sipas Gazzetas, Barella do të nënshkruajë kontratë deri në qershor 2026. Italiani do të marrë pagë...

Totaj: Mbështetja për kulturën nuk bëhet veç me fjalë, por me punë konkrete

Kandidati për Kryetar të Prizrenit Shaqir Totaj, së bashku me nënkryetaren e PDK-së Vlora Çitaku e deputeten Blerta Deliu-Kodra vizituan shoqatën kulturore e artistike...

Lajmet e Fundit