18.8 C
Prizren
E martë, 16 Prill, 2024

Zgjedhjet si (mos)zgjidhje!

Zgjedhje-kosove-logoZgjedhjet tjera të parakohshme do ta zgjasnin edhe për një kohë vakumin institucional. Por, nëse blloku paszgjedhor në njërën anë dhe PDK-ja në anën tjetër nuk do të arrijnë ta krijojnë një qeveri të qëndrueshme, me të paktën me 60 deputetë shqiptarë plus minoritetet, atëherë zgjedhjet e reja shihen si opsion.

Në parim, analistët nuk i shohin zgjedhjet si zgjidhje të favorshme, por mbrojnë qëndrimin se vendit i duhet sa më shpejt t’i ketë të konsoliduara institucionet-legjislativin dhe ekzekutivin, shkruan Tribuna.

Kosova, sipas tyre, nuk ka kohë për të humbur. Të paktën këtë mendim e ndajnë Avni Mazreku dhe Halil Matoshi.

Mazreku ka deklaruar se zgjedhjet tjera të parakohshme nuk janë zgjidhje dhe se ato do të duhej të ishin opsion vetëm nëse asnjëri prej blloqeve nuk do të arrinte ta formonte qeverinë.

“Jo, definitivisht jo, zgjedhjet e reja nuk janë zgjidhje. Zgjedhjet do të duhej të ishin opsion vetëm nëse asnjëri prej blloqeve nuk do të arrinte ta formonte qeverinë. Kurse situata në Kosovë është e qartë pas konstituimit të Kuvendit se nuk kemi problem më shumicën e nevojshme për ta krijuar qeverinë. Prandaj them se zgjedhjet nuk janë zgjidhje dhe as opsion për vendin”, ka thënë Mazreku.

Më Shumë

UCL/ Barcelona e Atletico, me nga një këmbë në gjysmëfinale

Dy skuadrat spanjolle, Barcelona dhe Atletico Madrid, kanë arritur t’i fitojnë ndeshjet e para çerekfinale. Barcelona nga disavantazhi arriti një fitore dramatike 3-2 në ndeshjen...

Mjekët shpjegojnë se çfarë ka ndodhur me Evan Ndicka

Deklarata e Roma-s ka bërë të qartë se Evan Ndicka nuk kishte ndonjë patologji kardiake, ndaj dhimbjet e gjoksit dhe vështirësitë në frymëmarrje i...

Lajmet e Fundit