16.8 C
Prizren
E diel, 4 Qershor, 2023

Zhvillime të rëndësishme në LDK – flet Anton Quni

Nënkryetari i LDK-së Anton Quni ka folur rreth takimit të kryesisë së partisë, e cila do të zhvillohet sot si dhe mundësisë që ta përkrahin kandidaturën e Vjosa Osmanit për presidente.

“Është realizu një takim, LDK e ka përfaqësu kryetari dhe nënkryetari sipas njoftimeve do të ketë edhe një takim të radhës, sot e kemi një mbledhje të kryesisë, është temë që është ka debatohet brenda strukturës, qëllimi jonë është që cilido vendim që do e dimë do ta ruajmë unitetin e LDK-së të grupit parlamentar, sepse kemi pasur përvoja që kemi pas ndryshe. Nuk kemi ende një përgjigje definitive ende po e debatojmë”, ka thënë ai.

Ai ka treguar edhe qëndrimin e tij rreth përkrahjes ose jo të Osmanit për presidente.

“Unë kam miqësi me zonjën Osmani i njoh të gjitha vlerat e saj edhe jam mëse i bindur se vendimi i LDK-së do të jetë në favor të qytetarëve dhe në favor të shtetit”, theksoi Quni

Megjithatë, ka edhe përplasje të brendshme që tashmë kanë dalë hapur. Agim Veliu së fundi është përplasur ashpër me nënkryetarin e LDK-së, Gazmend Muhaxheri.

Po ashtu edhe një deputet tjetër i LDK-së, Driton Selmanaj, është përplasur me drejtuesit e partisë, Lumir Abdixhikun e Anton Qunin.

Në bazë të këtyre përplasjeve, këta dy deputetë mund të jenë kundër zgjidhjes së Osmanit presidente, konkretisht që LDK t’ia bëjë kuorumin. /Insajderi.org

Më Shumë

Haradinaj kërkon mocion për rrëzimin e qeverisë Kurti II: Po rrezikohet sovraniteti

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj, ka folur pas mbledhjes së kryesisë së partisë. Ai ka thënë se qëndrimi i partisë së tij, është që të...

Haxhi Avdyli- AAK-së: A jeni në koordinim me Listën Serbe për mocionin e mosbesimit?

Deputeti i “Guxo”, Haxhi Avdyli, ka folur në lidhje me mocionin e mosbesmit iniciuar nga kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj. Ai ka pyetur Shefin e...

Parashikimi i motit

Lajmet e Fundit