1 C
Prizren
E premte, 3 Prill, 2020
- Advertisement -

Kulture

Në Graçanicë u hap ekspozita e kolonisë së piktorëve

Në kuadër të manifestimit “Vera kulturo-argëtuese 2013”, Qendra Alternative Kulturore dhe Qendra për Paqe e Tolerancë kanë hapur ekspozitën e dytë të kolonisë së...

U promovua libri ”Historiku tragjik i RTP-së”

Në Prishtinë u promovua libri ”Historiku tragjik i Radiotelevizionit të Prishtinës” të autorit Shaban Baksi. Në këtë promovim u vlerësua puna e autorit, i...

27 shtete pjesëmarrëse në festivalin e filmit në Tetovë

27 shtete do të marrin pjesë në festivalin e filmit Watch Out, që për herë të dytë mbahet në Tetovë në organizim të Qendrës...

Festa e Muzikës në Prishtinë e Mitrovicë, më 21 qershor

Ambasada e Francës në Kosovë dhe Aleanca Franceze organizojnë Festën e muzikës për vitin 2013, transmeton Koha. Kjo festë është krijuar në vitin 1982...

Festivali i Butrintit, rikthehet pas dy vitesh

I rikthehet traditës pas dy vitesh shkëputjeje, Festivali Teatror i Butrintit. Lajmi është konfirmuar nga vetë drejtori i aktivitetit, Alfred Bualoti. Hera e fundit...

SKENA UP shpall konkurs për studentët e filmit dhe teatrit

Zyrtarë të festivalit SKENA UP, njoftojnë se kanë shpallur konkurs të hapur për të gjithë studentët e filmit dhe teatrit. Konkursi është i hapur...

Tropoja, nikoqire e Sofrës Dardane 2013

Për tre net me radhë në qytetin verior, në prehër të Alpeve, në “Bajram Curri” u zhvillua për të 11-ën herë me radhë "Sofra...

Përfundon xhirimi i filmit ”Tri dritare dhe një varje”

Ka përfunduar xhirimi i i filmit “Tri dritare dhe një varje”, prodhim i kompanisë filmike CMB, e cila njoftoi për këtë. Xhirimi i këtij...

Edith Wharton, Gruaja e udhëtimeve

Ajo i kalonte ditët duke parë pyjet e larta që shtriheshin në malet që dukeshin përtej dritares dhe duke pritur mbrëmjen kur yjet dukeshin...

Njerëz me diploma, por të papërgatitur për punë

Studentët, të cilët përfundojnë studimet në Kosovë, duke përfshirë këtu edhe universitetet publike dhe ato private, të licencuara nga Ministria e Arsimit Shkencës dhe...

Lajmet e Fundit

Kryetari i Malishevës: Nga 39 të prekur me COVID-19, dy janë shëruar (VIDEO)

Kryetari i komunës së Malishevës, Ragip Begaj, ka bërë të ditur se nga 39 raste sa kanë qenë të infektuara me pandeminë COVID-19, dy...

Quni: Një pjesëtar i FSK-së me mision jashtë vendit është infektuar me COVID-19

Ministri në detyrë i Mbrojtjes, Anton Quni ka thënë se asnjë pjesëtarë i FSK-së në Kosovë nuk rezulton i prekur me COVID-19. Megjithatë Quni, në...

Fshati Korishë i Prizrenit futet në karantinë

Pas tri rasteve pozitive me Covid-19 në Prizren, dy prej të cilave ishin nga fshati Korishë, Ministria e Shëndetësisë ka marrë vendim që ky...

Qeveria Kurti emëron deputetin Artan Abrashi në komisionin qeveritar

Qeveria në detyrë e Kosovës në mbledhjen elektronike sot ka emëruar Artan Abrashin anëtar të komisionit qeveritar për Njohjen e Statusit të ish të...

Pandemia, qeveria dhe buxheti i Kosovës

Faik MIFTARI Në këtë vështrim do të ndalem në efektet e rënduara që do të shkaktojë pandemia e korona virusit buxhetit të Kosovës, të cilin...