10.7 C
Prizren
E diel, 7 Qershor, 2020

Ish-inspektori në Prizren: Nuk u rrënuan objektet pa leje për shkak se nuk na erdhi në asistim Policia

Ish-inspektori i ndërtimit në Komunën e Prizrenit, Bashkim Kransiqi, ka deklaruar se deri te mos ekzekutimi i vendimeve për rrënimin e objekteve pa leje ka ardhur si pasojë e mos asistencës së Policisë së Kosovës.

Një deklaratë të tillë, ai e ka dhënë, të premten, në Gjykatën Themelore në Prizren, në të cilën seancë ai ka dhënë mbrojtjen e tij, si dhe në cilësi të dëshmitarit është dëgjuar ish-drejtori i Inspektoratit në Komunën e Prizrenit, Bedri Bytyqi.

Krasniqi akuzohet për keqpërdorim të detyrës zyrtare, pasi sipas aktakuzës, gjatë vitit 2014, nuk e ka ekzekutuar vendimin e Drejtorisë së Inspektorateve në Prizren, për rrënimin e kompleksit “Crazy Love”, raporton “Betimi për Drejtësi”.

Në mbrojtjen e tij, i akuzuari Krasniqi ka thënë se i kishte ndërmarr të gjitha veprimet për rastin e shtëpizave “Crazy Love”.

Në pyetjen e prokurorit Metush Biraj, se përse nuk ishte bërë ekzekutimi i konkluzionit, i akuzuari ka thënë se këtë ia kishte pamundësuar mos asistenca e Policisë.

“Kam dal në vendin e ngjarjes por nuk kemi mundur ta ekzekutojmë konkluzionin pasi që policia nuk ka ardhur në asistencë. Edhe nga dokumentacioni shihet që kemi ndërmarr të gjitha veprimet që i takojnë inspektorit të ndërtimit, besoj që punën e kam kryer deri në fund me kompetencat që i kam pas”, ka thënë i akuzuari.

Ai ka thënë se te këto raste ku nuk ekziston plani detal rregullues, Kuvendi Komunal merr vendim që të bëhet ekzekutimi i konkluzioneve për rrënim apo që pronarët t’i pajisë me leje të ndërtimit.

Në seancën e së premtes, dëshminë e tij e ka dhënë ish-drejtori i Inspektoratit në Komunën e Prizrenit, Bedri Bytyqi, i cili gjithashtu ka deklaruar se deri te mos ekzekutimi i vendimeve për rrënimin e objekteve pa leje ka ardhur si pasojë e mos asistencës së Policisë së Kosovës.

Dëshmitari Bytyqi, duke u përgjigjur në pyetjet e prokurorit Metush Biraj, ka deklaruar se inspektorët janë të pavarur në punën e tyre dhe drejtori sipas tij, nuk ka të drejtë të ndërhyjë në asnjë çështje.

“Inspektori në fjalë i cili edhe e nxjerrë konkluzionin është përgjegjës deri në ekzekutim dhe mendoj që ky e ka kryer detyrën me mjaftë përgjegjësi, sepse e kam parë gatishmërinë e tij që ta kryej deri në fund punën e tij. Mirëpo ka qenë mungesa e policisë në këtë rast që ka pamundësuar ekzekutimin e konkluzionit edhe pse kjo zonë nuk ka plan detal rregullues urbanistik, si inspektor megjithatë i ka ndërmarr të gjitha veprimet”, ka deklaruar dëshmitari.

Ai ka thënë se ish-inspektori Krasniqi, përveç konkluzioneve kishte vazhduar me kallëzim penal, ka shqiptuar edhe dënime mandatore.

Pasi që policia nuk e ka dhënë mbështetjen, sipas tij, ish inspektori kishte vënë edhe shiritat apo vulat zyrtare përreth objektit.

Duke u përgjigjur në pyetjen mbrojtësit të të akuzuarit Bashkim Krasniqi, avokatit Driton Shehu, dëshmitari ka thënë se prioritet për drejtorin e Inspektorateve janë zonat e rregulluara me plan detal urbanistik.

“Prioritet me sa kujtoj, janë zonat urbanistike të rregulluara me plan detal urbanistik. Duke pas parasysh që Komuna e Prizrenit është komunë e madhe dhe me një staf të vogël në këtë fushë, megjithatë ne jemi munduar që edhe në ato zona ku s’ka plane rregullative, që të bëjmë ndalim edhe aty të mos lejonim ndërtime pa leje”, ka thënë dëshmitari Bytyqi.

Gjithashtu, ai ka thënë se afati i ruajtjes së konkluzionit dhe dokumenteve është 10 vjeçar dhe sipas tij, gjatë kësaj kohe mund të ndërhyhet kurdo që krijohen kushtet.

Më pas, trupi gjykues ka ndërprerë seancën e së premtes, kurse seancën e radhës ku do të jepen fjalët përfundimtare e ka caktuar më 29 tetor 2019, në ora 09:30.

Prokuroria Themelore në Prizren, më 25 mars 2019, ka ngritur aktakuzë ndaj Bashkim Krasniqi, të cilin e ngarkon se në cilësinë e personit zyrtar, inspektor i ndërtimtarisë në Komunën e Prizrenit, nuk i përmbush detyrat e tij zyrtare me qëllim të përfitimit të dobisë për vete apo personin tjetër, apo që t’i shkaktojë dëm personit tjetër.

Në aktakuzë thuhet se përkundër njoftimit të fundit të lëshuar më 20 tetor 2014, nga Drejtoria e Inspektorateve në Prizren, adresuar investitorit Xhavit Bytyçi, pronar i kompleksit hotelier – shtëpizave nga konstruksioni i drurit “Crazy Love” në Prizren, i bazuar në konkluzionin mbi lejimin e ekzekutimit të dhunshëm të lëshuar më 2 maj 2014, nuk e ka bërë ekzekutimin më 24 tetor 2014 edhe pas kësaj date, edhe pse i njëjti ka qenë i detyruar.

Me këtë, akuzohet se ka kryer veprën penale “keqpërdorim i pozitës dhe autoritetit zyrtar”, nga neni 422 par.1 të Kodit Penal të Republikës së Kosovës. /BetimipërDrejtësi

- Advertisement -

Më Shumë

Vajza e ish-deputetes pozon nga plazhi, mahnit me fotot e nxehta

Ada Deda, vajza e ish-deputetes demokrate Albina Deda është vënë shpeshherë në qendër të mediave, për shkak të fotove provokuese që ajo ndan me...

“U dashurova me të, por pas 5 vitesh burri vendosi të jetonte me dikë tjetër”, historia e dhimbshme e gruas

Jeta duket se nuk ka qenë aspak e lehtë për të, por Edlira, nëna e një djali, duket se ja ka dalë. Ajo ka rrëfyer...

Filloi ndërtimi i objektit të shkollës “Habib Berisha” në Gurbardh të Malishevës

Në vigjilje të shënimit të 16 Qershorit, Ditës së Dëshmorëve dhe Ditës së Çlirimit të Malishevës, sot në fshatin Gurbardh, ka filluar ndërtimi i...

Klopp iu thotë lojtarëve të veshin maska dhe doreza

Trajneri gjerman Jurgen Klopp iu ka kërkuar lojtarëve të Liverpool-it që t’i veshin maskat dhe dorezat si masë preventive ndaj pandemisë Covid-19. Premier League do...

Parma, ekipi që dikur e pushtoi Evropën

Të gjithë e mbajnë mend se si përfundoi. Nga viti 1990 deri në vitin 2004, Parma garoi si një nga skuadrat kryesore të Italisë,...

QRTK në Prizren ka përgatitur projekt propozimin e “Muzeut të Dhunës”

Qendra Rajonale për Trashëgimi Kulturore në Prizren ka zbatuar projektin “Hulumtimi dhe dokumentimi i ish-burgut në ndërtesën e QRTK-së Prizren. Synimi i veçantë i këtij...

Perëndi, natyrë dhe epidemi: Përse duhet rilexuar “Iliada”

Mauro Bonazzi Një epidemi e padeshifrueshme; shumë të vdekur; dhe vendime të vështira për t’u marrë. Kështu fillon Iliada, teksti i parë letrar i qytetërimit...

Avdullah Hoti Kryeministër i ri, 61 deputetë japin votën pro

Me 61 vota pro, 24 vota kundër dhe 1 abstenim, në Kuvendin e Kosovës është votuar Qeveria e koalicionit LDK-AAK-Nisma-minoritetet, me kryeministër Avdullah Hotin. Hoti...

Hapen muzetë e Vatikanit!

Nëse vetëm e keni ëndërruar, tani erdhi koha për ta parë nga afër, Kapelën Sistine! Pa u ndier sikur jeni në një autobus të...

Nathalia Felix “provokon” me bikini, Douglas Costa nuk përmbahet

Nathalia Felix, partnerja e Douglas Costa, është një ndër modelet më seksi në botë. Bukuroshja braziliane ka më shumë se 470 mijë fansa në...

Gratë shqiptare që kanë bërë histori

Gruaja shqiptare ndër vite, është udhëhequr dhe frymëzuar nga emra që kanë bërë historinë. Brez pas brezi, gratë shqiptare që sakrifikuan jetën në emër...

Bordi i përkohshëm i Postës: Ulëm pagat e menaxhmentit, limituam përdorimin e veturave zyrtare

Përmes një komunikate për media Bordi i Përkohshëm i Postës së Kosovës ka prezantuar të arriturat për periudhën prill – maj 2020. Sipas kësaj komunikate,...

Vazhdojnë gjysmëfinalet e Kupës së Kosovës, sot Ballkani – Feronikeli

Pritja e gjatë për ndeshje të futbollit të drejtpërdrejta në Kosovë mori fund të martën, kur Prishtina dhe Drenica u takuan në “Fadil Vokrri”....

Protestat në ShBA – lind frika për valën e dytë të coronavirusit

Mijëra amerikanë dolën nga shtëpitë e tyre për të protestuar në të gjithë vendin, si pasojë e vdekjes së George Floyd, ndërsa kjo situatë...

Shtyhet festivali “Bunarfest” në Prizren

Festivali "Bunarfest" sivjet nuk do të mbahet në muajin qershor, transmeton PrizrenPress. Sipas njoftimit, festivali është shtyrë për shkak të pandemisë COVID-19 për një kohë...

Grenelli zyrtarisht dorëhiqet nga Dapartamenti i Shtetit

Richard Grenelli edhe zyrtarisht ka dhënë dorëheqje nga Departamenti i Shtetit. Ai do të mbetet i dërguar i posaçëm i administratës Trump për dialogun Kosovë-Serbi. “Sot...

Lajmet e Fundit

Rreth 50 raste aktive me Covid-19 por Prizreni plot me qytetarë

Qe shtatëdhjetë vite ky është vendi i tij i punës. Nëntëdhjetë vjeçari, Emin Ballakadri stacion e ka këtë shatërvan që nga mëngjesi deri në...

Ish-drejtorët e shkarkuar në Prizren thonë që do jenë opozitë e fortë në asamble

Stuhia e përplasjes së Lëvizjes Vetëvendosje e Lidhjes Demokratike të Kosovës ka mbërritur edhe në Shtëpinë e Bardhë të Prizrenit. Edhe në komunës e...

Prizren: Prokuroria liron shkelësit e masave anticovid? (VIDEO)

Pikërisht për mos respektimin e vendimeve të qeverisë për parandalimin e përhapjes së virusit, policia e Prizrenit ishte lider në inicimin e rasteve ndaj...

36 raste me COVID-19, asnjë nga Prizreni

TRIDHJETË E GJASHTË RASTE ME COVID-19 DHE TETË TË SHËRUAR! Sot më 06 qershor 2020, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën RT-PCR,...

Vdes një person nga koronavirusi në Klinikën Infektive

Ministria e Shëndetësisë ka njoftuar se një pacient i infektuar me koronavirus ka vdekur në Klinikën Infektive. Pacienti është me origjinë nga Vushtrria. 71-vjeçari përveç...