18.8 C
Prizren
E hënë, 3 Tetor, 2022

1 milion euro iu vodhën të aksidentuarve të Fushë-Arrëzës

7769Nxënësit dhe mësimdhënësit e Malishevës, që kanë mbetur invalidë pas aksidentit në Fushë-Arrëz, ende nuk janë kompensuar financiarisht. Ata pretendojnë se u janë vjedhur një milion euroZeqir Kastrati ka mbetur invalid i përhershëm pas aksidentit që pësoi 9 vjet më parë me autobus, në aksidentin e ndodhur në Fushë-Arrëz, Shqipëri, ku mbetën të vdekur 15 nxënës të gjimnazit ‘Abdyl Frashëri’, të Malishevës dhe 35 të tjerë u lënduan.

Kastrati, i cili njëherësh ka qenë kujdestar i një klase të nxënësve të vitit të katërt, pas aksidentit ka kryer tri operacione, kurse tetë muaj ka qenë i paralizuar. Megjithatë, ai asnjëherë nuk është kompensuar financiarisht nga Byroja Shqiptare e Sigurimeve (BSHS), e cila ka bërë kompensime vetëm për viktimat, ndërsa për të lënduarit dhe invalidët nga ky aksident nuk është bërë ky kompensim asnjëherë – shkruan gazeta Zëri.

Madje të lënduarit nuk kanë marrë deri tani as vendimet për zhdëmtimin e tyre, të cilat BSHS-ja ia kishte konfirmuar IIC Asistance (International Insuarance Claims Handling Bureau) zyrës ligjore për palët e dëmtuara se i ka marrë këto vendime.

Kopja e vendimit për secilin të lënduar veç e veç lidhur me gjendjen mjekësore të bërë nga kompania e sigurimeve ‘Sigal’, së cilës i është besuar ky vlerësim nga BSHS-ja, nuk iu është dorëzuar të lënduarve që vazhdimisht kanë kërkuar dokumentacionin për të ngritur padi, pasi vlerësimi mjekësor, sipas tyre, është bërë në shumën fyese 50-60 euro e për disa deri në 700.

Më Shumë

SBAShK-u: Pro pezullimit të grevës votuan 54.88%, kundër pezullimit 45.12%

SBAShK-u përmes një postimi në Facebok ka treguar se pro pezullimit të përkohshëm të grevës ( më së largu deri në janar 2023) janë...

Sindikata e Sektorit Privat i dërgon letër Kurtit: Çfarë faji kemi që po na dënoni?

Kryetari i Sindikatës së Sektorit Privat, Jusuf Azemi, i është drejtuar me një letër zyrtare kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, lidhur me mosplotësimin e...

Lajmet e Fundit