19.8 C
Prizren
E shtunë, 1 Tetor, 2022

11 Artiste shqiptare në ekspozitën “Të drejtat e Gruas”

Ekspozita-Te drejtat e GruasNë galerinë e departamentit të universiteteve të arteve të bukura në Stamboll u hap ekspozita ndërkombëtare me temën “Të drejtat e gruas”

Në ekspozitë morën pjesë gjithsej 80 artiste të gjitha femra, nga Turqia , Shqipëria, Argjentina, Kosova, Maqedonia, Anglia, Greqia, Kolumbia, Uruguai, Spanja dhe Siria.

Në këtë ekspozitë morën pjesë 11 artiste shqiptare. Nga Kosova: Bardha Buza, Adriana Marku, Emine Krasniqi, Die Bllaca, Dafina Hajra, Drita Suka dhe Besarta Fetiu, nga Shqipëria: Marjana Goxhabelliu, Lori Lako dhe Glorinda Boba, nga Maqedonia” Alma Idrizi.

Ekspozita u organizua nën përkujdesjen kuratorial të Artistes nga Argjentina ideator e projektit Zonja Alejandra Adorno Menduina, artisti Kani Kaja nga Turqia dhe artisti Refki Gollopeni nga Kosova.

Në ekspozitë morën pjesë përfaqësues artistë nga elita e Stambollit, përfaqësues diplomatik nga Spanja dhe Argjentina dhe të tjerë.

Ekspozita së pari u mbajt në Kolumbia, në Uruguai, Argjentinë dhe së fundi në Turqi.

Rrugëtimi i ekspozitës do të vazhdoi edhe ne Kosovë që hapja do të behet me 8 mars 2014 me rastin e ditës ndërkombëtare të gruas pastaj do të udhëtoi në Shqipëri, Maqedoni, Itali dhe Spanjë.

Më Shumë

Të famshmit zemërthyer pas vdekjes së yllit të “Gangsta’s Paradise”

Coolio ka vdekur në moshën 59-vjeçare. Reperi, emri i vërtetë i të cilit është Artis Leon Ivey Jr., vdiq të mërkurën, më 28 shtator,...

Komuna e Prizrenit ofron mamografi falas kundër kancerit të gjirit

Më 1 tetor fillon fushata vjetore, ndërkombëtare e vetëdijesimit për luftën kundër kancerit të gjirit ku përmes manifestimeve dhe aktiviteteve të ndryshme të shoqërisë...

Vranët dhe me shi

Lajmet e Fundit