27.8 C
Prizren
E martë, 31 Gusht, 2021

21 vjet nga masakra e familjes Berisha në Suharekë, mbijetuan vetëm nëna dhe i biri

21 vjet më parë, forcat serbe, fillimisht kishin shtënë me armë zjarri në drejtim të rreth 50 anëtarëve të familjes Berisha, e më pas viktimat e të plagosurit i kishin bartur në një kafiteri, ku i kishin gjuajtur me bomba, për t’u siguruar se askush s’do të mbijetojë.

E tëra nisi kur te shtëpitë e kësaj familjeje, që nuk gjendet më larg se 100 metra nga stacioni policor i Suharekës, do të shfaqeshin paramilitarët serbë, që disa do t’i vrisnin në pragun e shtëpisë e të tjerët do t’i dëbonin nga shtëpia e tyre, duke i dërguar në lokalin e një kafiterie, ku edhe do të ndodhte masakra.

Nga kjo masakër kanë mbijetuar tre anëtarë të familjes, Vjollca Berisha me të birin, Gramozin dhe Shyhrete Berisha.

Këta të tre gjatë transportit të viktimave drejt Prizrenit, kanë kërcyer nga kamioni që ishte në lëvizje për të shpëtuar. Sipas rrëfimeve të Vjollca Berishës, në k amion kishte edhe të tjerë që ishin gjallë, por të plagosur.

Para pak vjetësh disa prej anëtarëve janë gjetur dhe janë varrosur eshtrat e Bujar Berishës, Faton Berishës, Nexhat Berishës dhe Arta Berishës, nën nderimet ushtarake. Por, ende nuk janë gjetur të gjithë anëtarët e familjes Berisha.

Më Shumë

KQZ-ja sot certifikon partitë parlamentare për pjesëmarrje në zgjedhje lokale

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve do të vazhdojë më procesin e certifikimit të subjekteve politike dhe kandidatëve për pjesëmarrje në Zgjedhjet Lokale të 17 tetorit. Mbledhja...

Shifra të frikshme: 16 të vdekur brenda ditës nga Covid në Kosovë

Ministria e Shëndetësisë ka njoftuar për 2.098 raste të reja me virusin Covid-19. Brenda 24-orëve janë shënuar 16 raste të vdekjes. Njoftimi I plotë: 27 Gusht 2021: Ministria...

Bali Muharremaj i Suharekës, i pari që konfirmon mospjesëmarrjen në takim me Kurtin

Kryetari i Suharekës, Bali Muharremaj, ka konfirmuar mospjesëmarrjen në takim me Kryeministrin Albin Kurti. Ky hap vjen pas thirrjes së Bordit të Asociacionit të Komunave...

Pse popullsia e gjerë ka mosbesim ndaj vaksinave?

Artan Fugo Në media kurrë nuk del ky fakt. Unë e di që ka gazetarë që do ta kishin qarë si lajm dhe si raportim....

Ja sa qytetarë humbën jetën dje nga Covid-19 në Prizren

Ministria e Shëndetësisë, ka bërë të ditur se brenda 24 orëve të fundit në Kosovë janë regjistruar 36 viktima dhe 1 mijë e 630...

Haaland shpallet sulmuesi më i mirë nga UEFA

Erling Haaland është vlerësuar si sulmuesi më i mirë nga UEFA për sezonin 2020/21. Haaland shkëlqeu në sezonin e dytë në Bundesliga. Ai arriti që...

Ora policore dhe masat tjera, Qeveria pritet të mblidhet sot në 16:00 për t’i miratuar

Qeveria e Kosovës, siç merr vesh Gazeta Express, pritet që të mblidhet sot në orën 16:00 për të diskutuar dhe vendosur rreth shtrëngimit të...

Gjërat që duhet të bëjë City për blerjen e Ronaldos

Çdo lëvizje e njërit apo tjetrit, krijon efekt domino në merkato. Kështu është edhe qëndrimi i Harry Kane te Tottenham. Sulmuesi anglez ishte synimi...

Manchester City mundësia e vetme për Ronaldon, klubet tjera s’janë të interesuara

Cristiano Ronaldo ka vendosur të largohet nga Juventusi këtë verë, por portugezi nuk ka shumë zgjidhje kur kanë mbetur vetëm edhe një javë deri...

18 të vdekur dhe 2.295 raste me COVID-19 sot në Kosovë

18 persona kanë vdekur dhe 2.295 raste me COVID-19 janë regjistruar në 24 orët e fundit në Kosovë. Njoftimi i MSH’së: 26 Gusht 2021: Ministria e...

Vendosja e masave kundër COVID-19, lirohen nga paraqitja për riaplikim përfituesit e skemave sociale dhe pensionale

Ministria e Financave, Punës dhe Transfereve njofton ka marrë vendim që të pezullohet obligimi për riaplikim dhe reduktimi i procedurave për njohjen e së...

Ish-ministri Kujtim Gashi i rikthehet garës lokale në Prizren

Ish-ministri i Ministrisë së Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Gashi, i është rikthyer garës zgjedhore në nivel lokal. Ai, në zgjedhjet lokale të tetorit do...

Vritet një qen në Çadrak të Suharekës

Një person ka lajmëruar Policinë se një person tjetër ia ka vrarë qenin në fshatin Çadrak të Suharekës. ‘’Viktima mashkull kosovar ka raportuar se gjatë...

Ish-ministri afgan shet pica në Gjermani

Historia e Sayed Sadaatit, është tejet interesante. Dikur, ai ka qenë ministër i Komunikimit në qeverinë afgane dhe tanimë, është shpërndarës picash në Lajpcig. Ai...

Sot mot me shi, priten edhe shkarkime rrufesh

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës njofton se sot mbi vendin tonë do të mbajë mot kryesisht i vranët me riga lokale shiu dhe shkarkime rrufesh. Rigat...

Zvogëlohen pritjet për të dalë nga Kosova, numër më i vogël i veturave në pikat kufitare

Qendra Kombëtare për Menaxhim Kufitar ka bërë të ditur se sot vërehet fluks më i vogël i veturave në pikat kufitare dhe pritjet për...

Lajmet e Fundit