5.8 C
Prizren
E diel, 21 Prill, 2024

234 vjet më parë u betua presidenti i parë i SHBA-së, George Uashington

George Uashington para 234 viteve u betua si presidenti i parë i Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

 

Uashington ishte një oficer ushtarak amerikan, burrë shteti dhe i cili shërbeu si president nga viti 1789 deri në 1797.

Uashingtoni është quajtur “Babai i vendit të tij” për udhëheqjen e tij të shumëfishtë në themelimin e kombit.

Uashingtoni luajti një rol të madh në miratimin dhe ratifikimin e Kushtetutës së Shteteve të Bashkuara, e cila zëvendësoi Nenet e Konfederatës më 1789 dhe mbetet kushtetuta kombëtare e shkruar dhe e kodifikuar më jetëgjatë në botë deri më sot.

Si presidenti i parë i SHBA-së, Uashingtoni zbatoi një qeveri kombëtare të fortë dhe të mirëfinancuar, ndërsa mbeti i paanshëm në një rivalitet të ashpër që u shfaq midis anëtarëve të kabinetit Thomas Jefferson dhe Alexander Hamilton.

Gjatë Revolucionit Francez, ai shpalli një politikë neutraliteti ndërsa sanksionoi Traktatin Jay.

Ai vendosi precedentë të qëndrueshëm për postin e presidentit, duke përfshirë përdorimin e titullit “Z. President” dhe dhënien e një betimi me dorën e tij në një Bibël.

Fjalimi i tij i lamtumirës më 19 shtator 1796, konsiderohet gjerësisht si një deklaratë e shquar mbi republikanizmin.

Uashingtoni është përkujtuar me monumente, një festë federale, përshkrime të ndryshme mediatike, vendndodhje gjeografike duke përfshirë kryeqytetin kombëtar, shtetin e Uashingtonit, pullat dhe monedhën.

Shumë studiues dhe amerikanë e renditin atë në mesin e presidentëve më të mëdhenj të SHBA-së.

Më Shumë

Kirurgu i Spitalit të Prizrenit, Zgjim Berisha aderon në Vetëvendosje

Kirurgu i Spitalit Regjional të Prizrenit, Dr. Zgjim Berisha ka aderuar në Lëvizjen Vetëvendosje në Prizren. “Qendra e Lëvizjes Vetëvendosje në Prizren çdo ditë e...

Totaj pret U.D. të Kryeshefit Ekzekutiv të ASK’së, diskutojnë për procesin e regjistrimit të popullsisë

Kryetari i Komunës së Prizrenit, Shaqir Totaj priti sot U.D. të Kryeshefit Ekzekutiv të Agjencisë së Statistikave të Kosovës (ASK), Avni Kastrati. Siç bëhet e...

Lajmet e Fundit