-0.2 C
Prizren
E premte, 27 Janar, 2023

24 orë homazhe për legjendën e futbollit Pele, mijëra njerëz i japin lamtumirën në stadiumin e Santosit

Bota e futbollit është bashkuar në Brazil për t’i bërë nderimet e tyre legjendës së futbollit Pele. Trupi i pajetë i Peles është zhvendosur nga spitali ku ai vdiq në stadiumin e Santosit ku do të qëndrojë për 24 orë.

Me mijëra qytetarë, tifozë, futbollistë dhe drejtues të klubeve sportive dhe jo vetëm do të kryejnë homazhet e fundit në nder të golashënuesit më të mirë të Brazilit.

Pele, i cili fitoi Kupën e Botës me Brazilin në 1958, 1962 dhe 1970, vdiq në moshën 82-vjeçare më 29 dhjetor. Brazili shpalli tre ditë zie kombëtare pas vdekjes së Pele.

Gjatë transportit të trupit për në stadium kanë qenë të shumtë tifozët e zjarrtë të tij që e kanë përshëndetur parakalimin e kortezhit me fishekzjarrë.

24 orë homazhe për legjendën e futbollit Pele, mijëra njerëz i japin lamtumirën në stadiumin e Santosit

Më Shumë

Zyrtare: Lorenc Trashi te Ballkani

FC Ballkani është përforcuar me Lorenc Trashin. Klubi nga Suhareka ka njoftuar të premten për arritjen e marrëveshjes me futbollistin shqiptar, i cili ka...

Boris Johnson vizitë të paparalajmëruar në Ukrainë, filmohet në Bucha

Ish-kryeministri britanik Boris Johnson, është duke realizuar një vizitë të paparalajmëruar në Ukrainë. Ai është filmuar në Bucha në afërsi të Kievit, qytezë kjo që...

Lajmet e Fundit