10.8 C
Prizren
E premte, 31 Mars, 2023

Osmani: Mercenarët e Wagnerit ndihmojnë Serbinë për të rikrijuar skenarin e Krimesë në Ballkan

Mercenarët nga Grupi Wagner i Rusisë po punojnë me paraushtarakët serbë për të kontrabanduar armë dhe uniforma të pashënuara ushtarake në Kosovë.

Deklarata përkatëse është bërë nga presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani në një intervistë për The Telegraph.

 

 

Sipas Osmanit, përgatitjet e supozuara nga Serbia kanë paralele me aneksimin e Krimesë nga Rusia në vitin 2014, kur ushtarët rusë përgatitën rrugën për pushtimin e gadishullit.

“Ata sjellin armë dhe uniforma por nuk janë formalisht pjesë e ushtrisë serbe. Serbia dëshiron të arrijë qëllimet e saj pa u quajtur operacion ushtarak”, tha Osmani.

Sipas saj, operacioni sekret është krijuar për të hedhur bazat për një sulm të mundshëm hibrid nga Serbia për të rrëmbyer territorin e Kosovës.

“Nëse shikoni se çfarë bëri Putini në 2014, është një mace e plotë, është i njëjti libër lojërash. Fillimisht ai instrumentalizoi rusët që jetonin atje, pastaj krijonte të gjitha llojet e operacioneve me flamur të rrejshëm dhe më pas dërgoi në këto grupe paraushtarake”, theksoi Osmani.

Shefja e shtetit theksoi se Beogradi vazhdon të rrisë tensionet në rajon, në bashkëpunim me Grupin Wagner të Rusisë, i cili së fundi filloi reklamat për rekrutët serbë për luftën në Ukrainë.

 

 

“Ka dëshmi të qarta se grupet paraushtarake serbe e kanë planifikuar dhe organizuar këtë me Wagnerin. Sa ishin në kufi apo brenda territorit të Kosovës, kjo është një çështje që ende po hetohet”, shtoi Osmani.

Më Shumë

Tri ditë para dasmës i vdiq babai, Totaj: Cermonia e dasmës u shndërrua në cermoni mortore

Kryetari i Prizrenit, Shaqir Totaj, ka pasur një rrëfim tejet personal dhe emocional në emisionin “Kendiv”. Ai foli për familjen, sfidat, momentet e lumtura...

Policia në kërkim të një të dyshuari për “ngacmim” në Prizren

Policia e Kosovës për rajonin e Prizrenit është duke zhvilluar hetime lidhur me veprën penale “Ngacmim”, i cili ka ndodhur më datë  28/02/2023, ora...

Lajmet e Fundit