12.8 C
Prizren
E hënë, 27 Mars, 2023

Ukrainë/ Zelensky shkarkon një tjetër anëtar të lartë të forcave të sigurisë

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, ka lëshuar ??një dekret për shkarkimin e një anëtari të lartë të forcave të sigurisë të shtunën mbrëma. Ky veprim vjen si shtesë e dhjetëra largimeve të zyrtarëve si pjesë e një përpjekjeje të Kievit për të goditur korrupsionin brenda qeverisë.

Më konkretisht, Zelensky liroi nga detyrat e tij Ruslan Djuba, zëvendës komandant i Gardës Kombëtare, pa sqaruar arsyet e vendimit të tij.

Për më tepër, presidenti ukrainas tregoi në mesazhin e tij të përditshëm, të natës se ai u takua me zyrtarë të sektorit të mbrojtjes dhe forcave të zbatimit të ligjit për të diskutuar mënyrat për të mbrojtur institucionet nga ato që ai i përshkroi si përpjekje të huaja dhe të brendshme për të ulur efektivitetin e tyre.

Duke iu referuar dëbimeve, Zelensky tha: “I gjithë ky aktivitet nuk ka të bëjë vetëm me incidente specifike apo procedura penale, shteti do të vazhdojë të modernizojë institucionet e veta. Duhet të sigurohet pastërtia e projektit shtetëror të infrastrukturës”.

Më Shumë

Escobar: Zbatimi i Marrëveshjes drejt normalizimit duhet të nisë menjëherë

I dërguari i posaçëm i Shteteve të Bashkuara për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, tha se Kosova dhe Serbia duhet të nisin menjëherë të zbatojnë...

Moti sot kryesisht me diell, temperaturat deri në 21 gradë Celsius

Të enjten mbi Kosovë do të mbajë mot kryesisht me diell. Vranësira të pakta parashihen rreth relievit malor. Sipas Institutit Hidrometerologjik të Kosovës temperaturat do të...

Lajmet e Fundit