16.8 C
Prizren
E shtunë, 30 Shtator, 2023

419 kadetë i bashkohen Policisë së Kosovës

Sot është mbajtur ceremonia e diplomimit të gjeneratës së 58-të e Policisë së Kosovës.

Akademisë policore e përfunduan 419 policë, të cilët do t’i bashkohen forcave të rendit.

Të pranishëm në ceremoninë e diplomimit ishin edhe krerët e shtetit, presidentja Vjosa Osmani, e kryeministri Albin Kurti.

Në fjalën e saj, Osmani tha se është e lumtur që në mesin e 419 policëve të rinj, janë edhe 85 policë nga radhët e komuniteteve jo-shumicë dhe 47 vajza e gra, teksa falënderoi edhe policët në veri.

“Të gjithë se bashku, të shprehim edhe një herë falënderimin me policët dhe policet tona që po shërbejnë në veriun e vendit tonë për ta mbrojtur çdo pëllëmbë të Kosovës”, tha Osmani.

Ndërsa, kryeministri i vendit, Albin Kurti, tha se Policia e Kosovës është vijimësi e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës.

“Policia jonë është vijimësi e UÇK-së. Liria jonë ka ardhur pas sakrificave të brezave të tërë për liri e çlirim nga okupatori serb. Si pjesëtarë të Policisë së Kosovës, do të jeni pjesë e historisë së vendit tonë dhe përpjekjeve tona për ta forcuar Republikën tonë”, tha Kurti.

Moti sot me vranësira dhe diell

Sot so të mbajë mot me vranësira dhe intervale me diell. Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës njofton se temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet 10-12 gradë...

A mund të jetë ndeshja e radhës e Messi-t kundër CR7?

Tifozët e Inter Miami u përballën me zhgënjim teksa panë skuadrën e tyre të humbte në finalen e Open Cup dhe mungesa e Lionel...

Lajmet e Fundit