0.8 C
Prizren
E premte, 3 Shkurt, 2023

AAK është partia e tretë, e jo Vetëvendosje!

Deputete e VetvendosjesLëvizja Vetëvendosje, pas daljes nga grupi të deputetes Alma Lama, nuk është forca e tretë parlamentare në Kosovë.

Ky vend tash i takon Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës.

Partia e Albin Kurtit, pas zgjedhjeve të fundit, kishte hyrë në Parlamentin e Kosovës me 14 deputetë. Dy prej tyre, Agim Kuleta e Aurora Bakalli, pas problemeve që partia e tyre, Lëvizja për Bashkim kishte me Lëvizjen Vetëvendosje, dolën në kampin e deputetëve “pa grup”. Kurse tash pas ikjes së Alma Lames, Vetëvendosje ka ngelur me vëtëm 11 deputetë.

Ndërkohë, Grupi Parlamentar i AAK’së ka qenë mjaftë stabil në këtë mandat. Ata aktualisht kanë 12 deputetë.

Kjo ka shtyrë drejtuesit e AAK’së që të mendojnë t’i dërgojnë një kërkesë Sekretarit të Kuvendit për ridizajnimin e ulëseve.

“AAK kërkon që grupi i saj parlamentar të dalë në rreshtin e parë, aty ku aktualisht është Lëvizja Vetëvendosje”, ka thënë një burim i Express brenda Kuvendit të Kosovës.

Por, sipas tij, kjo kërkesë vështirë se do të realizohet, pasi që renditja e deputetëve bëhet në fillim të legjislaturës dhe pavarësisht ndryshimeve në grupet parlamentare, ulëset e partive nuk ndryshojnë.

Grupi i Vetëvendosjes

Visar Ymeri, Glauk Konjufca, Albana Fetoshi, Albulena Haxhiu, Albin Kurti, Afrim Kasolli, Liburn Aliu, Rexhep Selimi, Florin Krasniqi, Afrim Hoti, Albana Gashi.

Më Shumë

Rahovec: Arrestohet një i dyshuar për organizim të skemave piramidale dhe bixhozit të paligjshëm

Policia në Rahovec njofton se kanë kryer kontroll në tri lokacione mbi dyshimin për organizim të skemave piramidale dhe bixhozit të paligjshëm dhe se...

“Mbaroi, kam arritur gjithçka” – Messi flet për herë të parë pas triumfit në Kupën e Botës

Lionel Messi i ka bërë të gjitha. Përveç Kupës së Ligës dhe Kupës së Francës, Lionel Messi ka fituar çdo garë në të cilën...

Lajmet e Fundit