19.8 C
Prizren
E diel, 16 Qershor, 2024

AAK është partia e tretë, e jo Vetëvendosje!

Deputete e VetvendosjesLëvizja Vetëvendosje, pas daljes nga grupi të deputetes Alma Lama, nuk është forca e tretë parlamentare në Kosovë.

Ky vend tash i takon Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës.

Partia e Albin Kurtit, pas zgjedhjeve të fundit, kishte hyrë në Parlamentin e Kosovës me 14 deputetë. Dy prej tyre, Agim Kuleta e Aurora Bakalli, pas problemeve që partia e tyre, Lëvizja për Bashkim kishte me Lëvizjen Vetëvendosje, dolën në kampin e deputetëve “pa grup”. Kurse tash pas ikjes së Alma Lames, Vetëvendosje ka ngelur me vëtëm 11 deputetë.

Ndërkohë, Grupi Parlamentar i AAK’së ka qenë mjaftë stabil në këtë mandat. Ata aktualisht kanë 12 deputetë.

Kjo ka shtyrë drejtuesit e AAK’së që të mendojnë t’i dërgojnë një kërkesë Sekretarit të Kuvendit për ridizajnimin e ulëseve.

“AAK kërkon që grupi i saj parlamentar të dalë në rreshtin e parë, aty ku aktualisht është Lëvizja Vetëvendosje”, ka thënë një burim i Express brenda Kuvendit të Kosovës.

Por, sipas tij, kjo kërkesë vështirë se do të realizohet, pasi që renditja e deputetëve bëhet në fillim të legjislaturës dhe pavarësisht ndryshimeve në grupet parlamentare, ulëset e partive nuk ndryshojnë.

Grupi i Vetëvendosjes

Visar Ymeri, Glauk Konjufca, Albana Fetoshi, Albulena Haxhiu, Albin Kurti, Afrim Kasolli, Liburn Aliu, Rexhep Selimi, Florin Krasniqi, Afrim Hoti, Albana Gashi.

Më Shumë

95 vite më parë lindi revolucionari argjentinas Ernesto Che Guevara

Sot 95 vite më parë ka lindur revolucionisti dhe autori argjentinas Ernesto (Che) Guevara,  një figurë mjaft e njohur e shekullit XX-të, shkruan KultPlus. Ernesto...

Moti sot: Me diell dhe vranësira, temperaturat deri në 31 gradë Celsius

Sot mbi vendin tonë do të mbajë mot me diell dhe vranësira të nivelit të mesëm të Troposferës, të cilat vende -vende mund të...

Lajmet e Fundit