20.8 C
Prizren
E mërkurë, 17 Gusht, 2022

Afati i fundit për subjektet politike

partite-politikeSot është afati i fundit kur partitë politike mund të aplikojnë për certifikim në KQZ. Derisa në PDK kanë thënë se do të aplikojnë dje, AAK dhe Vetëvendosje do të aplikojnë sot. Kurse në LDK, nuk kanë dashur të flasin për këtë çështje. Edhe pse është dita e fundit, subjektet politike ende nuk kanë bërë publik emrat e disa kandidatëve për kryetar komunash.Derisa, KQZ-ja rregullisht ka bërë thirrje që të mos e lënë aplikimin në ditën e fundit, ngase u paraqet problem, në këtë institucion deri dje kanë aplikuar 38 subjekte, prej tyre 23 iniciativa, 8 kandidatë dhe shtatë parti politike, por jo edhe partitë e mëdha.

Përveç kësaj, partitë ende nuk i kanë emrat e të gjithë kandidatëve për kryetar komunash.

Partia Demokratike e Kosovës ende nuk ka kandidatë për disa komuna të mëdha siç janë Prizreni, Gjakova, Gjilan e të tjera.

LDK ende nuk ka emrin për Prishtinën, edhe pse flitet shumë që Isa Mustafa do rikandidohet. Ndërsa AAK-ja i ka përzgjedhur kandidatët e tyre.

Sa i përket kandidatëve Vetëvendosje thotë se nuk do të kenë në Komunat e Pakos së Ahtisarit, ndërsa në të tjerat deri sot do t’i përfundojnë. Pra, ndër komunat që nuk do të aplikojnë janë edhe Juniku dhe Hani i Elezit.

Kurse sa i përket partive serbe, deri tash dihet se Partia Demokratike e Serbisë (DSS) nuk do të marrë pjesë në zgjedhjet lokale të Kosovës, të parapara për 3 nëntor me arsyetimin se këto zgjedhje janë anti-kushtetuese dhe anti-shtetërore, si dhe shuajnë institucionet shtetërore të Serbisë në Kosovë.

Partitë që duan të marrin pjesë në një komunë duhet të paguajnë 200 euro për certifikim, ndërsa ato që duan të marrin pjesë në të gjitha komunat duhet të paguajnë 2 mijë euro.

Pjesë e zgjedhjeve është thënë se nuk mund të jenë ata që kanë pasur ndonjë gjobë të çfarë do lloji më parë dhe nuk e kanë paguar atë./Kosovapress/

Më Shumë

Pique i propozon Barcelona-s të luajë falas

Vështirësitë financiare të Barcelona-s ende nuk janë zhdukur, pavarësisht transferimeve të bujshme që katalanasit bënë këtë verë. Aktualisht problemi më i madh i Barcelona-s është...

Nga punëtori sezonal në ndërtim, te pedagogu universitar

Naxhi Selimi ka kaluar nga pozita e punëtorit sezonal në ndërtim, në shkallën e lektorit të gjermanishtes  në Universitetin e Edukimit në Schwyz Nëse në...

Lajmet e Fundit