15.8 C
Prizren
E mërkurë, 29 Maj, 2024

Alarm i meterologëve: Ky dimër do të jetë më i ftohti në shekuj

BoraKjo verë nuk ishte tamam një stinë vere sic e kemi jetuar cdo vit, me temperatura të nxehta dhe thatësirë, përkundrazi një korrik më 1 ditë në javë shi e stuhi, dhe një gusht me temperatura që nuk i kaluan 35 gradë, pyetja që lind është, si do të jetë dimri këtë vit?

Imagjino kapricot në verë si do të përktheheshin në dimër. Sipas meterologëve amerikanë të AccuWeather, dimri këtë vit do të jetë i ftohtë. Muaj të kritikë do të jenë janari dhe shkurti 2015 ku pritet që ngricat të pushtojnë mbarë botën duke sjellë kështu një nga dimrat më të ashpër të shekujve.

Në Amerikë klima sa vjen e bëhet më ekstreme ku nuk ka më stinë precize, pasi cdo qiell të hapur vjen e prish një tornado apo uragan. Por dhe në Europë, situata nuk ka qenë më e mirë, përmbytje të mëdha janë shënuar në shumë vende këtë verë, kurse në Shqipëri duket se stinët janë postuar, duke i marrë muajt njëra-tjetrës.

Më Shumë

Familjarët thanë se nuk iu dha ndihma nga mjekët, Spitali i Prizrenit: Pacientja erdhi në gjendje të rënduar

Në orët e para të mëngjesit të së martës, një grua në Spitalin Rajonal të Prizrenit kishte vdekur, e kjo sipas një familjari nga...

Fillon në Suharekë festa e titullit të tretë të Ballkanit

Sot përfundoi sezoni 2023/24 në Superligën e Kosovës në futboll. Ballkani, që matematikisht e fitoi titullin javën e kaluar me fitoren ndaj Llapit, sot e...

Lajmet e Fundit