8.8 C
Prizren
E diel, 14 Prill, 2024

Alarmohet Moska nga fitorja e Ukrainës në Kharkiv

Moska zyrtare po dërgon kolona me përforcime ushtarake në rajonin e Kharkiv-it në Ukrainë.

Kjo sipas raportimeve të publikuara nga mediat ruse.

Trupat ukrainase i kanë shtyrë forcat ruse nga një numër vendbanimesh në rajon që Moska i pushtoi në ditët e para.

Të premten ushtria e Ukrainës dukej se po vazhdonte përparimin e saj të shpejtë.

Në një fjalim, presidenti Volodymyr Zelenskiy tha se forcat ukrainase kishin çliruar më shumë se 30 vendbanime në rajonin e Kharkiv-it.

Një zyrtar i instaluar nga Rusia në pjesën e pushtuar të rajonit të Kharkiv e pranoi këtë fakt.

“Vetë fakti i një shkeljeje të mbrojtjes sonë është tashmë një fitore thelbësore për forcat e armatosura ukrainase”, tha Vitaly Gançev për televizionin shtetëror, duke shtuar se përparimi i Ukrainës ishte “shumë i mprehtë dhe i shpejtë”.

Rusia u përgjigj të premten duke gjuajtur raketa në qendër të qytetit, sipas zyrtarëve lokalë, të cilët thanë se të paktën 10 persona, përfshirë tre fëmijë, u plagosën.

Çfarë mund të mos keni parë këtë verë te Shatërvani në Prizren?

Më Shumë

Në ditën e Bajramit, një burrë nga Suhareka arrestohet për dhunë në familje

Rastet e dhunës në familje nuk janë ndalur as me rastin e ditës së Bajramit. Gjatë 24 orëve të fundit, një burrë nga Suhareka është...

Quni: Institucionet e sigurisë të jenë të vëmendshme karshi mundësisë së sulmeve nga Beogradi

Kosova dhe institucionet e sigurisë duhet të tregojnë vëmendje të veçantë karshi mundësisë së sulmeve nga ato kibernetike, hibride, asimetrike e deri të mundësitë...

Lajmet e Fundit