11 C
Prizren
E shtunë, 8 Maj, 2021

Albin Kurti do ta rishikojë buxhetin që e miratoi Avdullah Hoti

Qeveria e Albin Kurtit do ta dërgojë buxhetin e vitit 2021 edhe njëherë në Kuvendin e Kosovës.

E, përgatitjet për këtë tashmë veç kanë filluar, shkruan Front Online.

Lajmin për Front Online e ka konfirmuar zëdhënësi i Ministrisë së Financave, Punës dhe Transfereve Muharrem Shahini.

Shahini ka deklaruar se rishikimi i buxhetit do të bëhet në mesin e këtij viti.

“Ministria e Financave, Punës dhe Transfereve është duke bërë përgatitjet për një rishikim substancial të buxhetit 2021 i cili pritet të bëhet nga mesi i vitit”, ka deklaruar Shahini për Front Online.

Ai ka thënë se buxheti për vitin 20121 është në ekzekutim e sipër.

“Aktualisht buxheti për vitin 2021 është në ekzekutim e sipër në përputhje me Ligjin e Buxhetit për vitin 2021”, është shprehur ai, për Front Online.

Sipas tij, vlen të theksohet se prioritet për Qeverinë është lufta kundër pandemisë COVID-19 dhe sigurimi i jetës së qytetarëve të Kosovës.

E, rishikimin e këtij buxheti Lëvizja Vetëvendosje e kishte paralajmëruar në kohën kur ky i fundit ishte votuar në Kuvendin e Kosovës.

Ushtruesi i detyrës së Grupit Parlamentar në atë kohë, Liburn Aliu kishte thënë se rishikimin e buxhetit do ta bëjnë në momentin që do ta marrin Qeverinë.

“Por, meqenëse do të jemi në një situatë të tillë dhe do të kemi qeveri tjetër prej kësaj që është sot, pas pak muajsh, atëherë duhet ta kemi parasysh që do mund të bëhet edhe rishikimi i buxhetit që në muajt e parë të qeverisë së ardhshme. Pra, që nga muaji mars e prill eventualisht do të mund të kemi mundësi të rishikimit të buxhetit”, kishte deklaruar Aliu.

Buxheti për vitin 2021 është miratuar më 29 dhjetor me 85 vota për, asnjë kundër dhe asnjë abstenim.

Sipas projektimeve, buxheti për vitin 2021 pritet të jetë mbi 2 miliardë e 412 milionë euro./Front Online/

Më Shumë

Surprizon Ardit Gjebrea, ja këngëtarja e famshme që do të prezantojë ‘Këngën Magjike’

Producenti dhe prezantuesi i njohur , Ardit Gjebrea na ka surpizuar teksa ka zbuluar emrin e prezantueses që do e shoqërojë në “Këngën Magjike”....

Një muaj paraburgim ndaj të dyshuarit për falsifikim diplomash në Malishevë

Gjykata Themelore në Prizren ka njoftuar se i ka caktuar masën e paraburgimit në kohëzgjatje prej 30 ditë, ndaj të pandehurit H.M., për shkak...

Peja-Golden Eagle Ylli, finalja e madhe

Peja dhe Golden Eagle Ylli do të përballen në finale të “Play-offit” në FIVE STAR Superligën e Kosovës në basketboll. Sfida e parë zhvillohet sonte...

Vdiq këngëtari i njohur në moshën 51 vjeçare

Ray Reyes, i njohur më shumë si anëtar i grupit Menudo, ka vdekur fatkeqësisht në moshën 51 vjeçare. Vdekja e tij u njoftua gjatë fundjavës...

Mbulohet Duda Balje: Allahu ua shpërbleftë mundimet

Deputetja e Unionit Socialdemokrat, Duda Balje, ka publikuar disa fotografi me mbulesë. Balje në profilin e saj në Instagram, ka publikuar dy fotografi ku shihet...

Kënga e vitit 1886 që flet për shitësin e misrave nga Prizreni në rrugicat e Kostandinopojës

“La Tradition” ka botuar, me 1 janar 1906, në faqet 15-17, një këngë të veçantë popullore shqiptare, kënduar asokohe rrugicave të Kostandinopojës nga një...

Prizren: Paraburgim ndaj tre të pandehurve për substanca narkotike

Gjykata Themelore e Prizrenit ka caktuar masën e paraburgimit ndaj tre të pandehurve, të cilët akuzohen për blerje, posedim, shpërndarje dhe shitje të paautorizuar...

Gjykata Speciale vendos të respektojë privatësinë e Veselit, nuk tregon se kur kthehet në Hagë

Gjykata Speciale nuk është lëshuar në detaje se sa do të qëndrojë Kadri Veseli në Kosovë, e këtë po e bëjnë për të respektuar...

“Gjakderdhje financiare”, PSD i hedh ngjyrë Qeverisë, ka arrestime

Partia Socialdemokrate ka mbajtur sot aktivitet në oborrin e objektit të Qeverisë. Zyrtarë të kësaj partie kanë hedhur ngjyrë të kuqe në drejtim të objektit...

Reagon Ponte Prizreni, tregon versionin e tyre të ngjarjes: Akuzon Berishën dhe gjyqtarët për ndërprerjen e ndeshjes

Ponte Prizreni ka dalë me komunikatë pas ndërprerjes së ndeshjes ndaj Pejës, që ishte e fundit e gjysmëfinales në Superligën e Kosovës në basketboll. Klubi...

Dy të vdekur dhe 10 raste të reja me COVID-19 në Prizren

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, si dhe laboratoret publike dhe private...

Ndërron mendje Jorginho

Pas dëshirës për t’u kthyer në Itali, Jorginho tani preferon të nënshkruajë zgjatje të kontratës te Chelsea. Sipas Fabrizio Romano, bisedimet për rinovimin e kontratës...

Zbulohet fanella e tretë e Milanit për sezonin e ri

Është zbuluar fanella e tretë e AC Milan që do të vishet nga futbollistët në edicionin e ri 2021/2022. Fanella do të përmbajë dy vija...

Pavarësisht pandemisë Covid-19, në Kosovë rritet kërkesa për kredi për blerjen e shtëpive

Lehtësimi i masave kufizuese nga pandemia COVID-19, dërgesat dhe vizitat e diasporës në Kosovës, si dhe ri aktivizimi deri në një masë i aktivitetit...

Kërcënon me jetë familjarët e tij në Prizren, prangoset

Në rrugën “Qazim Berisha” të Prizrenit Policia ka arrestuar dje një të dyshuar për dhunë në familje. I dyshuari kishte kërcënuar me jetë dhe kishte...

Duda Balje: Nuk jam më e ëmbël se dudi, por aty afër

Duda Balje i është përgjigjur 50 pyetjeve që lidhen me jetën e saj private dhe atë profesionale. Një pyetje shumë interesante iu bë asaj në...

Lajmet e Fundit