13.8 C
Prizren
E hënë, 2 Tetor, 2023

Ambasadorja e Finlandës takoi Lëvizjen Vetëvendosje

Ambasadës së Finlandës në Kosovë, Anne MeskanenE ngarkuara me punë të Ambasadës së Finlandës në Kosovë, Anne Meskanen ka qëndruar në një takim në Lëvizjen Vetëvendosje ku është pritur nga kryetari i Lëvizjes Vetëvendoshe Albin Kurti dhe drejtuesja e Komitetit për Punë të Jashtme Puhie Demaku.

Lëvizja Vetëvendosje ka njoftuar se në takimin e përbashkët u bisedua për vizionin e Lëvizjes Vetëvendosje!

“Shtylla kryesore e kësaj alternative është shteti zhvillimor. Ne duam që ta lidhim ekonominë me arsimin, në mënyrë që të mbajmë trurin brenda Kosovës duke iu ofruar mundësi të mira shkollimi dhe mundësi të reja punësimi. Po ashtu, duhet t’i kushtojmë kujdes të veçantë drejtësisë dhe gjyqësorit në kuadër të Shtetit të së Drejtës. Të rritet buxheti për këtë shtyllë dhe numri i prokurorëve e gjyqtarëve si dhe t’iu ofrohet mbrojtje fizike sepse ata duhet të luftojnë krimin dhe korrupsionin.”, ka thënë Kurti.

Meskanen u interesua edhe për pikëpamjet e Lëvizjes Vetëvendosje! në raport me dialogun me Serbinë si dhe qasjen e BE-së në këtë drejtim.
“Dialogu që po ngjet tani është më shumë normalizim marrëdhëniesh në mes të kriminelëve të luftës në Beograd dhe kriminelëve të paqes në Prishtinë,” tha Kurti ndër të tjera.

Rama duhet ta hapë “zarfin sekret” për asocacionin

Andi Bushati Sulmi terrorist serb në afërsi të Zveçanit dhe qëndrimi i pandryshueshëm i Beogradit, për t’a përdorur komunitetin e serbëve të Veriut si mish...

Lirikë stine

Enver Sulaj Gjethet e zverdhura më bien mbi kokë Shenjë vjeshte mbi ëndërrimet e lirikën e stinës. Reshjet e shiut kanë shtuar përrockat në livadhin e braktisur. Një...

Lajmet e Fundit