14.1 C
Prizren
E martë, 13 Prill, 2021

Analistët: Dorëheqja e Mustafës e vonuar

Dorëheqja e kreut të Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa, pas rezultatit të dobët të kësaj parti në zgjedhjet e 14 shkurtit, po konsiderohet e vonuar. Analistët thonë se reformat në këtë parti duhej të fillonin para zgjedhjeve nacionale.

Analistët tregojnë se kush do të mund të ishte lideri i ardhshëm i kësaj partie.

Njëri nga themeluesit e Lidhjes Demokratike të Kosovës, Milazim Krasniqi, ka “befasuar” me emrat që duhet ta udhëheqin këtë parti, pas dorëheqjes së Isa Mustafës. Ish- nën kryetar Naim Jerliu ose Hafiz Gagica, sipas Krasniqit duhet të udhëheqin LDK-në.

Pas rezultatit më të dobët në histori të LDK-së, kryetari i saj Isa Mustafa dhe kryesia kanë paraqitur dorëheqjen, për t’i hapur rrugë një reforme në parti.

E sipas Krasniqit, LDK-së i duhet një reformë e shpejtë dhe kryetar legjitim, që sipas tij duhet të jenë Jerliu që ka qenë nënkryetar i LDK-së në kohën e Rugovës ose Gagica ish-nënkryetar i kësaj partie në Gjermani.

“LDK-ja duhet të shkoj sa më shpejt në një proces zgjedhor. LDK-së i duhet një lider legjitim. Për shijen time kryetar i LDK-së do të duhej të kthehej Naim Jerliu ose Haviz Gagica që ka qenë nënkryetar i LDK-së në kohën e Rugovës”, ka thënë Krasniqi për Ekonomia Online.

E se kush duhet ta drejtojë LDK-në pas zgjedhjeve partiake, propozime tjera ka, Arton Demhasaj, nga organizata “ÇOHU”.

Lutfi Haziri, Kujtim Shala ose Lumir Abdixhiku sipas tij duhet ta udhëheqin LDK-në.

“Varet se ku do ta vendos fokusin Lidhja Demokratike. Në rast se do të mbetet akoma me një lidership që lidhet më një të kaluar të gjatë në LDK atëherë mund të jetë Lutfi Haziri. Po në rast se do të bejë një reformë më thellë dhe me sjellë lidership më të ri në LDK atëherë mund të jenë Kujtim Shala dhe Lumir Abdixhiku si dy figura që mund ta udhëheqin LDK-në” ka theksuar Demhasaj.

Deri më tani kandidatura e vetme e paraqitur për ta udhëhequr LDK-në është ajo e Anton Qunit.

Pakë ditës pas zgjedhjeve parlamentare të 14 shkurtit, pas rezultatit të ulët në zgjedhjet e 14 shkurtit, kryetari i LDK-së, Isa Mustafa bëri të ditur dorëheqjen e tij nga udhëheqja e partisë, duke shpallur zgjedhjet e jashtëzakonshme partiake.

E sipas Krasniqit e Demhasaj, dorëheqja e Mustafës ka qenë e vonuar.Për Arton Demhasajt reformat në këtë parti do të duhej të nisnin para zgjedhjeve të parakohshme në vend.

“Mendoj që kjo është e domosdoshme, por është e vonuar për shkak se ne kemi parë edhe LDK-ja e ka pa edhe në bazë të matjeve të opinionit publik që qëndron shumë keq me përkrahjen e publikut. Kjo në një mënyrë po i faturohet lidershipit të LDK-së për shkak të prishjes së koalicionit me Vetëvendosjen dhe rrëzimit të Qeverisë andaj mendoj që këto veprime që janë marrë nga lideri i LDK-së dhe një pjesë e kryesisë është dashtë të ndërmerren para zgjedhjeve. Pra me tentu me fillu një reformë para zgjedhjeve që me pas efekt pozitiv në zgjedhje” është shprehur ai.

Se dorëheqja e Mustafës ka qenë e vonuar e ka thënë edhe profesori universitar, Milazim Krasniqi.

“Dorëheqja e tij është e vonuar. E vërteta është që unë i përmbahen një qëndrimi që Isa Mustafa nuk është dashtë kurrë me qenë kryetar i LDK-së sepse është një figurë totalisht në kundërshtim me vetë filozofinë e LDK-së. Ka instaluar një metodë veprimi duke përjashtuar njerëz, kjo s’ka qenë filozofia e Rugovës. Rugova e ka pas të kundërtën me afru edhe kundërshtarët dhe me krijuar sinergji edhe me kundërshtarët politik kështu që dorëheqja e tij është e mirëpritur” ka thënë ai.

LDK-ja në zgjedhjet e 14 shkurtit në bazë të rezultateve preliminare ka dalë partia e tretë në vend më mbi 13.08%.

Më Shumë

“Vladimir Putini mund të shkaktojë nisjen e luftës në Evropë”

Vladimir Putin po rrezikon nisjen e luftës në Evropë, duke grumbulluar trupat përgjatë kufirit me Ukrainën. Ky është mendimi i një ish-ambasadori amerikan. Michael McFaul,...

Policia për 24 orë gjobiti 821 qytetarë për mosrespektim të Ligjit për Pandeminë

Qytetarët në vazhdimësi janë duke u gjobitur nga Policia e Kosovës, pasi nuk janë duke i respektuar  masat e marra nga institucionet shëndetësore e...

Rojtari i fabrikës gjendet i vdekur në një barakë në Rahovec

Policia e Gjakovës ka njoftuar se një person është gjetur i vdekur në një barakë në Rahovec. Zëdhënësi Nysret Xhurkaj, ka treguar se sot rreth...

Yllza Hoti zëvendëson Vjosa Osmanin në Kuvend

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve (KQZ) ka miratuar zëvendësimin e Vjosa Osmanit me Yllza Hotin e Lëvizjes Vetëvendosje për deputete në Kuvendin e Kosovës. Pas zgjedhjes...

City pret një përgjigjeje nga Messi

E ardhmja e Lionel Messit vazhdon të jetë e paqartë. Argjentinasit i skadon kontrata me Barcelonën më 30 qershor dhe për momentin nuk ka...

Vdiq reperi dhe aktori DMX

Reperi DMX ka vdekur në moshën 50 vjeçare. Lajmin e dha familja e tij. “Shumë të pikëlluar ju njoftojmë se sot më i dashuri ynë,...

Vjedhje me vlerë 8 mijë euro në një shtëpi në Prizren

Një person ka njoftuar Policina e Kosovës se gjatë mbrëmjes personat të panjohur janë futur në shtëpinë e tij, duke i shkaktuar dëm në...

Shqipëria në retrospektivë

Tiranë 1990 Stadiumi Qemal Stafa, Tiranë, 17 shkurt 1971. Eleminatore per Kampionatin Evropian. Ndeshja ka mbaruar me rezultatin 1-0 për R.F Gjermane. Durrës, fotografi e vitit...

I dyshuari në Suharekë arratiset gjatë shoqërimit nga Policia

Policia e Kosovës ka bërë të ditur se i dyshuari mashkull kosovar ka arritur të arratiset gjatë shoqërimit të tij nga policia. Rasti ka ndodhur...

Totaj: Haskuka po i kërcënon partitë politike me largim të dhunshëm nga zyrat

Shaqur Totaj i PDK’së, ka shkruar se kryetari i Prizrenit, Mytahir Haskuka, po kërcënon partitë politike. Totaj ka akuzuar Haskuken se po kërcëno partitë politike...

Rrahet një maroken në Prizren

Një shtetas nga Maroku ka kërkuar tretman mjekësor pasi është sulmuar nga dy persona të panjohur. Në raportin e Policisë së Kosovës, rasti ka ndodhur...

Kadare i sinqertë: Kam duartrokitur dhe gjëra që s’duheshin duartrokitur

I sinqertë, shkrimtari i mirënjohur Ismail Kadare, në një bashkëbisedim me lexues në Vlorë, ka treguar se dy qytetet që kanë lënë shenjë në...

Emri i Miloshoviqit lakohet në Kuvendin e Prizrenit

Emri i ish-liderit serb, Slobodan Miloshoviq, është bërë pjesë e debatit në seancën e fundit të Kuvendit Komunal të Prizrenit. Kuvendarët e opozitës, vendimin e...

LDK i përgjigjet kryetarit të Prizrenit: Nuk do t’i lirojmë zyrat në Kuvendin Komunal

Zëdhënësja e Lidhjes Demokratike të Kosovës në Prizren, Afërdita Morina, ka thënë se Mytaher Haskuka, kryetari i Komunës në këtë qytet, ka lëshuar një...

Vdekje e dyshimtë në Prizren

Një person është gjetur pa shenja jete në shtëpinë e tij në fshatin Karashëngjergj të Prizrenit, raporton Gazeta Sinjali. Viktima është gjetur nga një familjar...

Drita Millaku e VV’së shpall kandidaturën për kryetare të Prizrenit

Deputetja e Vetëvendosjes, Drita Millaku, përmes një shkrimi në llogarinë e saj në facebook, ka shpallur kandidaturën e saj për kryetarë të Prizrenit. Millaku ka...

Lajmet e Fundit