7.8 C
Prizren
E diel, 17 Tetor, 2021

“Askush si ai në tre sezone”, Juventusi përcjell Ronaldon me një letër emocionuese

Cristiano Ronaldo mendoi t’i jepte karrierës së tij një fund të denjë për skenar filmi. Portugezi u rikthye te Manchester United, aty ku u bë një yll i futbollit botëror dhe tani do të japë sërish kontributin e vet për të rikthyer shkëlqimin e “Djajve të kuq”.

Për tre sezone ai shënoi pafund me Juventusin, klubin me më shumë trofe në Itali që së fundmi i ka dedikuar edhe një letër Ronaldos. Fjalë zemre nga italianët, që nuk e harrojnë rrugëtimin që bënë së bashku me CR7 dhe nuk mund të mos ia vënë në dukje shifrat e regjistruara me fanellën bardhezi.

“Më 10 korrik 2018 dy ikona të futbollit botëror dhe europian u bënë bashkë: Cristiano Ronaldo u bë lojtar i Juventusit. Sot, pas tre vitesh së bashku, 133 ndeshjes, 101 golave të shënuar dhe 5 trofeve të fituar, atij kapitulli i ka ardhur fundit… Rrugët e Juventusit dhe Ronaldos kanë shkuar në drejtime të ndryshme.

Atë ditë korriku që Ronaldo erdhi në Torino, atmosfera elektrike e atyre ditëve të mrekullueshme ndihej përmes ajrit. Tifozët e Juventusit e mirëpritën CR7 si një mbret, të etur për ta parë në fushë dhe për të brohoritur për të. Ishte një histori e madhe”.

Në letrën e Juventusit veçohen debutimi, goli i parë dhe “Siuu që bëri jehonë kundër Sassuolo në stadiumin e tyre në Torino. Më pas koha e rekordeve për t’u përfshirë në letër.

“Ai ishte lojtari i mirë në historinë e Juventusit që shënoi të paktën 100 gola në të gjitha garat në tre sezonet e para me fanellën bardhezi. Që nga ardhja e tij në Serie A CR7 ka shënuar më shumë se çdo lojtar tjetër: 81 gola, të paktën 10 gola më shumë se ndonjë tjetër. Jo vetëm kaq, por me fitimin e çmimit të golashënuesit më të mirë në Serie A u bë i pari që bëhet golashënues në kampionatin italian, LaLiga dhe Premier League.

Momentet e paharrueshme të përjetuara së bashku ishin të shumta. Ne mund t’i recitojmë dhe t’i rijetojmë, por nuk do të ndihmonte, pasi të gjithë e kanë kujtesën e tyre të veçantë të lidhur me CR7. të gjithë kanë një emocion të përbashkët që nuk ka nevojë të fshihet, sepse të gjithë do të kujtojnë atë që kanë ndjerë duke ecur së bashku në këtë pjesë të rrugës.

Sot, ajo lidhje që lindi më 10 korrik, tre vite më parë, është shpërbërë, por ajo që është shkruar do të mbetet përgjithmonë. Ka qenë një udhëtim i pabesueshëm”, shkruan klubi i Juventusit në letrën dedikuar fituesit të 5 “Topave të Artë”.

Më Shumë

4 të shëruar dhe asnjë rast i ri me covid sot në Malishevë

Në 24 orët e fundit, në territorin e Komunës së Malishevës, katër persona janë shëruar nga Covid-19, dhe nuk është regjistruar asnjë rast i...

Kështu e vuri në siklet Fifi, Arbana Osmanin

Mbrëmë u zhvillua spektakli i radhës i “Big Brother VIP” që në këtë sezon do jetë dy herë në javë. Një nga momentet përmbyllëse...

Kurti i uron ditëlindjen elektoralisht Mytaher Haskukës: 3 x 48=144

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, e ka uruar kryetarin aktual të Prizrenit dhe kandidatin për një mandat tjetër të këtij qyteti, Mytaher Haskukën, në...

Berisha në tubimin përmbyllës: Të gjithë qytetarët janë mishëruar me projektin ‘Shpresë për Prizren’

NISMA Socialdemokrate - Dega në Prizren, në ambientet e Lidhjes Shqiptare të Prizrenit ka përmbyllur fushatën zgjedhore për zgjedhjet lokale të 17 tetorit. Kandidati për...

Putini: Rusia është e gatshme të rrisë eksportin e gazit

Presidenti rus, Vladimir Putin, ka thënë të mërkurën se Moska është “e gatshme” të rrisë eksportin e gazit, ndërkohë që disa vende në Evropë...

Mot me shi dhe borë për dy ditët e ardhshme

Në Kosovë gjatë dy ditëve të ardhshme do të mbajë mot me shi dhe temperaturat e ulëta do të vijojnë të jenë. Instituti Hidrometeorologjik i...

Këto janë vendet ku sot do të ketë ndërprerje të rrymës në Prizren

Për shkak të punimeve të domosdoshme për siguri të sistemit energjetik, KEDS ka paralajmëruar se nesër në disa komuna do të ketë ndërprerje të...

Quni: Neve nuk do të na teprojnë milionat sepse do t’i përdorim për investime

Kandidati për komunën e Prizrenit nga radhët e LDK-së, Annton Quni, ka publikuar një video duke paraqitur planet e tij për Prizrenin, nëse iu...

Mytaher Haskuka për aktakuzat ndaj zyrtarëve të Prizrenit: Të gjitha janë politike

Kryetari aktual i Prizrenit, njëherësh dhe kandidat për një mandat të dytë nga radhët e LVV-së, Mytaher Haskuka ka folur në lidhje me aktakuzat...

Kandidati i LDK-së për Suharekën viziton gratë e dëshmorëve: Detyrimi ynë ndaj dëshmorëve është i përhershëm

Kandidati i Lidhjes Demokratike të Kosovës për kryetar të Suharekës, Ardian Shala, ka vizituar gratë e dëshmorëve.   Shala ndër të tjera ka thënë se detyrimi...

278 gjoba për mosrespektim të masave anti-pandemi

Policia e Kosovës gjatë 24 orëve të fundit ka shqiptuar 278 gjoba për shkak të mosrespektimit të masave antiCOVID. 22 persona u arrestuan, 14 persona...

Bashkimi ia shkakton humbjen e parë Trepçës

Bashkimi ia ka shkaktuar humbjen e parë kampionale Trepçës, duke i mundur 87:83, në kuadër të xhiros së pestë të Superligës. Skuadra prizrenase e drejtuar...

Antonio Conte i interesuar të bëhet trajner i Newcastle United

Antonio Conte thuhet se është i hapur që të rikthehet në Premier League si trajner. Conte kuptohet se është i interesuar për kushtet financiare në...

Koalicioni Vakat distancohet nga Abaz Ademi

Koalicioni Vakat distancohet plotësisht nga hapat e fundit të Abaz Ademit, i cili është në listën tonë elektorale dhe mbetet në përputhje me vendimin...

Totaj: Mbështetja për kulturën nuk bëhet veç me fjalë, por me punë konkrete

Kandidati për Kryetar të Prizrenit Shaqir Totaj, së bashku me nënkryetaren e PDK-së Vlora Çitaku e deputeten Blerta Deliu-Kodra vizituan shoqatën kulturore e artistike...

Totaj në takim me komunitetin boshnjak: Do të qeverism bashkë me Prizrenin

Totaj në takim me komunitetin boshnjak: Do të qeverism bashkë me Prizrenin Kandidati për kryetar të ardhshëm të Prizrenit nga PDK, Shaqir Totaj, ka takuar...

Lajmet e Fundit