10.8 C
Prizren
E martë, 19 Tetor, 2021

Avdyli: Prizreni s’ka kohë t’i kthehet pushteteve korruptive

Deputeti i Listës Guxo, Haxhi Avdyli, i cili bën pjesë në grupin parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje, ka thënë se kandidati i kësaj partie për kryetar të Prizrenit, Mytaher Haskuka, do të fitojë në balotazh, raporton Ekonomia Online.

Në një prononcim për Ekonomia Online, Avdyli ka thënë se Prizreni nuk ka kohë t’i kthehet pushteteve të kaluara, teksa thotë se PDK-ja ka pasur shumë afera korruptive.

“Normalisht që zgjidhja e vetme në Prizren ka qenë Mytaher Haskuka në vitin 2017 edhe tani në këto zgjedhje jo mjaftueshëm për të fituar pa balotazh të dielën por besoj se qytetari i Prizrenit tashmë ka vendosur pa marrë parasysh pazareve që mund të ndodhin, qytetari nuk i nënshtrohet pazareve të askujt sepse ai do ta sheh drejtimin e askujt. Prizreni nuk ka kohë t’i kthehet pushteteve të kaluara që kanë qenë pushte abuzive, e që normalisht zotri Totaj nuk ka qenë kryetar por partia e tij ka pasur shumë afere”, u shpreh Avdyli.

Tutje ai ka folur për funksionalizimin e Listës Guxo, duke thënë se shumë shpejt do të zgjidhet kryetari dhe Kryesia. Ai ka mohuar akuzat se kjo parti është e përçarë.

“Haskukën e përkrahin një numër i madh që janë në Prizren, pra partitë minoritare që kanë një numër të konsiderueshëm, pastaj kemi partitë tjera më të vogla dhe Lista Guxo që e ka përkrahur që nga fillimi dhe do të vazhdojë ta përkrah edhe në balotazh. Jo nuk është e përçarë, ne kemi një strukturë e që shumë shpejt do të bëhet regjistrimi i partisë, do ta zgjedhim kryesinë e partisë. Tani për tani, kjo strukturë nuk është e përçarë, jemi unik në drejtimin që do t’ia japim Kosovës dhe vendit”, u shpreh ai.

Ndërkaq shprehet i gatshëm që të udhëheq me ministrinë e Shëndetësisë, por që thotë se për këtë temë nuk është biseduar ende.

“Nuk kemi biseduar për këtë dhe nuk është tema tani për tani. Normalisht që kur je në politikë, atëherë je i gatshëm me marrë detyra dhe përgjegjësi të cilat t’i besojnë”, u shpreh Avdyli.

Më Shumë

Intensitet i vogël i votuesve këtë mëngjes në Rahovec

Në qendrën më të madhe të votimit në Rahovec – në shkollën “Isa Boletini” ka një intensitet të vogël të votuesve mëngjesin e kësaj...

VIDEO/ Ja si mund ta votoni Islam Ukajn për kuvendar të Prizrenit

Islam Ukaj në zgjedhjet e 17 tetorit garon për mandatin e dytë në listën e PDK-së. Ai  mbanë numrin 4. Ukaj  përmes një video ka treguar...

Përkujtohen 15 maturantët e Malishevës që humbën jetën në tragjedinë e Fushë Arrëzit

Sot, me homazhe dhe nderime, në “Lëndinën e lotëve” në Malishevë, ku edhe janë të varrosur 15 maturantët e gjimnazit të Malishevës, të cilët...

AAK-ja prin bindshëm në Rahovec

Numërimi i votave po bëhet edhe në komunën e Rahovecit, ku kandidati i AAK-së, Smajl Latifi po prin bindshëm me 49% të votave. I dyti...

Bali Muharremaj: Shëndetësia në Suharekë, si në Francë

Në pjesë e dytë të emisionit ‘’Prime Time’’ në Kanal 10 i ftuar është kryetari aktual i komunës së Suharekës Bali Muharremaj. Muharremaj ka krahasuar...

Arrestohet një i dyshuar në Prizren, kishte goditur një person me dorezë të armës me gaz

Policia në Prizren ka bërë të ditur se më 20 gusht 2021, në rrugën “Ekrem Rexha” në Prizren, kishte ndodhur një rast lëndim i...

Totaj tregon se si e ka planifikuar ta bëjë rregullimin urbanistik në Prizren

Kandidati i PDK-së në garë për të parin e Prizrenit, Shqir Totaj, ka treguar planin e tij se di do ta vë në zbatim...

Deri në këto çaste: Kaq qytetarë kanë votuar në Prizren

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka publikuar të dhënat e votueseve deri në ora 15:00. Deri tani bëhet me dije se në Komunën e Prizrenit kanë...

Manchester City të gatshëm për shitjen e Sterling-ut

Drejtuesit e klubit të Manchester City-t, nuk e kanë ndërmend ta humbasin me kosoto zero futbollistin e tyre, Raheem Sterling. Futbollistit 26-vjeçar i skadon kontrata...

Sauditët ofrojnë 200 mln euro për Superkupën e Italisë

Sheikët arabë po shfaqen gjithnjë e më shumë në botën e sportit. Sidomos Arabia Saudite, ku shembulli i fundit ishte blerja e Neëcastle, po...

90 vjet nga lindja e shkrimtarit të njohur shqiptar, Dritëro Agolli

Dritëro Agolli lindi më 13 tetor 1931, ishte poet, prozator, publicist dhe politikan shqiptar. Kritik ndaj frymës tradicionaliste dhe patriotizmit retorik, Dritëro Agolli solli në...

Më shumë se 5 muaj nga ngritja e aktakuzës për mos deklarim të pasurisë, ende nuk dihet se kur do të mbahet shqyrtimi fillestar

Prokuroria Themelore në Prizren, më 28 prill 2021, ka ngritur aktakuzë ndaj të pandehurës C.Z asambliste në Asamblenë Komunale në Prizren, për veprën penale...

Totaj: Do t’ia rikthejmë investimet dhe dinjitetin Hasit

Dje hasjanët e Gjonaj e Romajës me një mikëpritje të jashtëzakonshme kanë zhvilluar një takim të përzemërt me Kandidatin për Kryetar të Prizrenit nga...

Prizreni nuk e miraton propozim-buxhetin për vitin 2022

Kuvendi i Prizrenit nuk e miraton sot propozim-buxhetin për vitin 2022 Në seancën e jashtëzakonshme 15 kuvendarë kanë votuar në favor të miratimit të propozim-buxhetit,...

Prizren/ 52-vjeçarja me probleme mendore tenton të bëjë vetëvrasje

Një grua e moshës rreth 52-vjeçare në Prizren dje ka tentuar t’i jap fund jetës së saj, shkruan Gazeta Sinjali. 52-vjeçarja dyshohet se ka konsumuar...

Një person ka fotografuar votën në një qendër të votimit në Prizren

Një person ka fotografuar votën në një qendër të votimit në Prizren. Sipas zëdhënësit të Policisë së Kosovës në Prizren, Shaban Osmanollaj, ngjarja ka ndodhur...

Lajmet e Fundit