25.8 C
Prizren
E premte, 22 Shtator, 2023

Avokati i Jakup Krasniqit i drejtohet dëshmitarit: Ju vini këtu dhe thoni që ka burime të tjera që nuk iu kujtohen?

Avokati i Jakup Krasniqit, Adam Ellis, ka pasur një përplasje me dëshmitarin e Prokurorisë, ekspertin Frank Ledwige.

Kjo pasi Ledwige në një raport, kishte thënë se Jakup Krasniqi ishte parë në një zonë ku kryheshin tortura.

Megjithatë, dëshmitari tha se nuk i kujtohen burimet e sakta kush ia dha këto informacione. Këtu ndërhy ashpër avokati Ellis.

Ellis: Në deklaratë thuhet se koloneli Petroviq ju ka treguar se Jakup Krasniqi ka qenë atje?

Deshmitari: po, ashtu është. Është referenca e vetme që më kujtohet me z.Krasniqi.

Ellis: Nuk vihet në diskutim tema e pranisë së Jakup Krasniqit, se ai ka qenë atje por nuk më kujtohet nga ku vinte ky informacion?

Dëshmitari: Kjo ishte logjika dhe arsyeshmëria mbi të cilën mbështeteshin njerëzit e Rahovecit dhe qëllimi i kërkesat e vazhdueshme të ekipit tim për të folur me z.Krasniqi. Kishte shumë burime që konfirmonin se ai ishte aty.

Ellis: Ju vini këtu para një gjykate dhe thoni që ka burime të tjera por ato nuk iu kujtohen?

Dëshmitari: Koloneli Petroviq ishte ai torturuesi që e përmendët më herët?

Dëshmitari: Petroviq ishte komandant apo zv/komandant i forcave policore në Prizren dhe nuk ka dyshim se ai ka përkrahur e ka marrë pjesë në praktika të tilla të torturës.

Ellis: A iu ka pranuar që kur e keni pyetur që ka pasur gjak në mure?

Dëshmitari: Po

Ellis: A nuk mendoni që këto ngjarje pala serbe i ka përdorur për nevoja propaganduese?

Dëshmitari: Ata e përdornin cështjen e të zhdukurve si provokim, është e saktë.

Ellis: Ishte me vlerë për palën serbe që ta lidhnin zëdhënësin e UCK-së me ato ngjarje?

Dëshmitari: Po. Serbët nuk ngriti ndonjë problem, nuk e bën të madhe praninë e tij atje.


Bëhu me banesë  në super lokacion, pranë qendrave tregtare Galeria Shopping Mall,  dhe Abi Çarshia, Qëndra Mjeksis Urgjente 100m , Stacioni i Autobusëve 100m.

Kontakti:

Mob: +383 44 128 112

Email: info@renelualtahiri.com

Ëeb: www.renelualtahiri.com

Ballkani mposhtet nga Viktoria Plzen

Ballkani e ka nisur me humbje aventurën evropiane të Conference League.  Në ndeshjen e parë të zhvilluar të enjten është mposhtur nga Viktoria Plzen. Në një...

Osmani shkon në SHBA për Asamblenë e OKB-së, do të takohet me liderë botërorë

Presidentja e vendit, Vjosa Osmani sot ka udhëtuar për në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, ku do të takohet me liderë botërorë dhe organizata...

Lajmet e Fundit