3.8 C
Prizren
E martë, 26 Tetor, 2021

Avokati i Maradonës akuzon dy vajzat dhe mjekët: “U fry derisa i shpërtheu zemra”

Matias Morla, ish-avokat i Diego Maradonës, pohoi se trajtimi mjekësor që iu dha ish-sulmuesi pas operacionit në kokë ishte shumë i keq dhe e çoi në vdekjen e tij, ngjarje në të cilën kontribuoi edhe sipërfaqësia e vajzave të tij Dalma dhe Giannina, të cilat autorizuan transferimin e tij në një shtëpi të papërshtatshme, në vend që ta mbanin të shtruar në klinikë.

Në përfundim të një marrjeje në pyetje nga prokurori publik i San Isidros, i cili heton rrethanat e vdekjes së ish-futbollistit, Morla raportoi detaje në lidhje me herën e fundit kur e pa Maradonën në jetë, më 16 nëntor 2020, nëntë ditë para vdekjes së tij.

“Gabimet e bëra – tha ai – ishin të shumta sepse Diego vdiq, u fry dhe u fry derisa i shpërtheu zemra”. Trajtimi mjekësor që mori Maradona ishte shumë i keq, prandaj vdiq”, u shpreh avokati duke kujtuar se argjentinasi vuante nga probleme me veshkat dhe mëlçinë, dhe varësinë nga alkooli dhe psikoilacet. “Kur hyra në shtëpi ai kishte një zë të çuditshëm, si ai i një roboti, shumë i lartë dhe me ndërprerje. I informova të gjithë për gjendjen e tij shëndetësore.

Më pas kuptova se ishte për shkak të sasisë së ujit të mbajtur në trup”. Duhet thënë se ekipi mjekësor prej shtatë personash që e asistonte është dëgjuar nga gjykatësit dhe anëtarët e tij janë akuzuar për veprën penale “vrasje e thjeshtë, me dashje të mundshme”.

Më në fund, Morla e quajti “çmenduri” vendimin e familjes për të vazhduar rikuperimin e Maradonës jashtë një ambienti spitalor. “Ai – shpjegoi avokati – nuk kishte arsye të shkonte në një shtëpi kur mjekët thanë se duhej të qëndronte në klinikë”. Në fund, avokati hipotezoi se ish-lojtari i Napolit ishte “braktisur nga vajzat e tij”, Dalma dhe Gianinna, por në këtë fushë “një gjë është përgjegjësia morale dhe tjetër përgjegjësia ligjore”.

Më Shumë

Rrahje dhe gjuajtje me armë në Prizren

Dje rreth orës 18:37 ka ndodhur një rrahje në rrugën “Haxhi Zeka”, në Prizren. Rastin e ka konfirmuar për Sinjalin, zëdhënësi i Policisë së Kosovës...

Aksident trafiku me lëndime të rënda në Rahovec

Policia e Kosovës ka njoftuar se ka ndodhur një aksident në mes të një veture dhe një çiklisti në fshatin Xërx të Rahovecit. Si pasojë...

“Koha është tani”; Ronaldo jep kushtrimin pas turpërimit 5-0 ndaj Liverpoo

Cristiano Ronaldo thotë se tifozët e Manchester United meritojnë më shumë, pasi u turpëruan 5-0 në shtëpi nga Liverpool, të dielën. “Djajtë e Kuq” pësuan...

Moti sot, vranët dhe me shi

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës bën të ditur se të shtunën do të mbajë mot kryesisht i vranët dhe herë pas here me shi. Temperaturat maksimale...

FSK shpall konkursin për pranimin e 840 ushtarëve të rinj

Ministri i Mbrojtjes, Armend Mehaj ka bërë se është shpallur konkursi për pranimin e 840 ushtarëve të rinj të Forcës së Sigurisë së Kosovës. Mehaj...

Nis ekzekutimi i pagesave për familjet që humbën familjarët nga COVID-19

Sot ka nisur ekzekutimi i pagesave të para për familjet që kanë humbur familjarin nga COVID-19. Këtë e ka bërë të ditur ministri i Financave...

Në 24 orët e fundit janë shqiptuar mbi 1100 tiketa trafiku

Policia e Kosovës gjatë 24 orëve të fundit ka shqiptuar 1122 tiketa trafiku. Sipas Raportit të Policisë gjatë kësaj periudhe janë shkaktuar 21 aksidente me...

Raporti i ngecjes së BE-së

Blerim Shala Raporti vjetor i vendeve i Komisionit Evropian, i bërë publik këtë të martë, (me 19 tetor), është Dokumenti kryesor i Brukselit me të...

Rritet çmimi i biletave për autobusët në Kosovë

Çmimi i derivateve të naftës është ngritur dukshëm në Kosovë. E bashkë me këtë ngritje, qytetarët tani po paguajnë më shtrenjtë edhe biletën e...

Totaj paralajmëron koalicione për balotazh në Prizren

Gara për kryetar të Prizrenit, konsiderohet si ndër garat më të rëndësishme në zgjedhjet komunale në Kosovës. Edhe pse më 17 tetor, Mytaher Haskuka...

Ajo

  Flaka e saj e lodhur Nga bredhjet poshtë e lartë Po t’i dëgjon qeshjet edhe në heshtje Po pa ia vyshkur shpresën. Me flakë përsëri ka më të...

Totaj për koalicionet: Shumë shpejt do t’i nisim bisedimet me partitë, s’kemi kufizime për askënd

Pas rezultatit të zgjedhjeve lokale të 17 tetorit është kuptuar se edhe Komuna e Prizrenit ka shkuar në balotazh. Lëvizja Vetëvendosje me Partinë Demokratike...

Boksierët e Kosovës nuk lejohen të hyjnë në Serbi, ndalohen në kufi

Delegacioni i boksierëve të Kosovës nuk është lejuar të futet në territorin e Serbisë, për të udhëtuar drejt Beogradit ku pritet të marrin pjesë...

Dhjetë letrat më të famshme të dashurisë

Kryeveprat më të mëdha letrare , në të shpeshtën e rasteve rrëfejnë edhe një histori dashurie. Mirëpo, po aq të lexueshme janë edhe letrat...

Kosova e 113-ta në renditjen e FIFA-s

Kosova e ka pësuar rënien më të madhe në renditjen e FIFA-s. Vendi ynë renditet i 113-ti sipas renditjes së re të publikuar nga shtëpia...

Quni: E kam pas një bisedë telefonike me Shaqir Totajn

Kandidati i Lidhjes Demokratike të Kosovës për kryetar të Prizrenit, Anton Quni ka folur për një koalicion të mundshëm parazgjedhore me Lëvizjen Vetëvendosje apo...

Lajmet e Fundit