-1 C
Prizren
E enjte, 25 Nëntor, 2021

Avokati i Popullit: Do ta mbështesim Vettingun, por pa ndërhyrje politike

Avokati i Popullit, Naim Qelaj ka thënë se zvarritjet në procedurë, perceptimi i publikut në raport me sistemin e drejtësisë dhe gjyqësorin, dhe prokurorinë bëjnë që të mbështetin Vettingun.

“Zvarritjet në procedurë, pastaj perceptimi i publikut në raport me sistemin e drejtësisë në përgjithësi, edhe gjyqësorin, dhe prokurorinë. Fakti që ka një kritikë të vazhdueshme në raport me sistemin e drejtësisë për mos funksionim të mirë, dhe mos ofrim të një garantimi të një të drejte për secilin qytetarë që me pasë një gjykim të drejtë të paanshëm dhe në kohë të arsyeshme më bënë me kuptu që është e nevojshme ndërmarrja e një veprimi që ko me zgjidh këtë situatë”

“Por të jeni të bindur që kjo nuk është vetëm përgjegjësia e sistemit gjyqësorë, dhe nuk është faji të sistemi gjyqësorë, një barrë të madhe të përgjegjësisë dhe peshës e mbanë këtu vetë qeveria, sepse detyrë e qeverisë është me i kriju kushte gjyqësorit me punu dhe me funksionu në zbatim të mandatit të vetë ligjorë e kushtetues, dhe në këtë drejtim ka pasë pengesa të vazhdueshme, dhe vazhdon me pasë edhe sot e kësaj dite”, tha Qelaj në Prime Time.

Tutje, Qelaj tha se do të mbështesin Vettingun, por se duhet bërë pa ndërhyrje politike.

“Nëse është interes, dhe pajtim i sistemit të drejtësisë ne do ta mbështesim një proces të tillë, pa dyshim se e konsiderojmë të nevojshëm, por që ky vetting duhet të krijohet dhe përfundohet nga vetë sistemi i drejtësisë, pa ndërhyrje politike”, tha Qelaj në Kanal10. /PORTALI.info/

Më Shumë

Familja 4 anëtarëshe që u shua në aksidentin tragjik, të afërm të këngëtares kosovare

45 persona kanë mbetur të vdekur në një aksident tragjik që ka ndodhur në orët e para të mëngjesit në Bullgari, raporton Express. Nga kjo...

Çmimi i naftës vazhdon të shënojë rënie

Çmimet e naftës vazhduan prirjen e tyre të rënies pasi SHBA thuhet se u kërkoi konsumatorëve të mëdhenj të naftës, si Kinës dhe Japonisë,...

Xheladini i bindur se Supremja do ta shpallë fitues: Më është marrë fitorja nga duart

Kandidati i LDK-së në Dragash, Behxhet Xheladini, ka treguar më shumë detaje lidhur me ankesën që kanë dorëzuar në Gjykatën Supreme pas vendimit të...

Benzema shpallet fajtorë në rastin e shantazhit ndaj Valbuena-s

Karim Benzema është dënuar me një vit burg me kusht, pasi u shpall fajtor si bashkëpunëtor në tentativën e shantazhit të ish-bashkëlojtarit të tij...

Arrestohet një shtetas i Shqipërisë në Vërmicë, i sekuestrohen mbi 14 mijë euro që dyshohet të jenë të falsifikuara

Një shtetas i Republikës së Shqipërisë është arrestuar në pikën kufitare në Vërmicë. Në veturën e tij janë gjetur dhe sekuestruar 14 mijë e 300...

John Fury akuzon Jake Paul-in se nuk donte të bënte testin e dopingut

Babai i Tommy Fury, John, ka ndezur polemika me komentet e tij të fundit, pasi ai akuzoi Jake Paul për shmangien e testeve antidoping...

Dënohen me 57 vjet burgim tre të dyshuar për vrasjen e 2016-ës në Suharekë

Gjykata Themelore në Prizren ka dënuar me 57 vjet burgim tre të dyshuarit për vrasjen e rëndë në vitin 2016, në Suharekë, raporton Gazeta...

Krasniqi: Me Totajn në Prizren, mori fund keqqeverisja katër vjeçare

Shaqir Totaj, kryetar i zgjedhur i Prizrenit priti sot kryetarin e partisë. Atje, Memli Krasniqi, i pari i PDK’së tha se shkoi për të...

60 vjet nga vdekja e gjuhëtarit shqiptar, Aleksandër Xhuvani

Sot shënohet 60 vjetori i vdekjes së gjuhëtarit shqiptar, Aleksandër Xhuvani. Veprimtarinë e nisi si mësues në Kolegjin Arbëresh të Shën Dhimitër Koronës, për t’u...

Rizvanolli: Qytetarët ta kursejnë energjinë elektrike për ngrohje, çmimet janë pesëfishuar

Ministrja e Ekonomisë, Artane Rizvanolli ka kërkuar nga qytetarët që të kursejnë energjinë elektrike për ngrohje. Rizvanolli në diskutimin “Dekarbonizimi i sektorit të ngrohjes në...

Mësohet emri i të arrestuarit tjetër për plagosjen dhe tentim grabitjen në Prizren

Leutrim Latifi është njëri nga të arrestuarit lidhur me tentim grabitjen dhe plagosjen e dy pronarëve të argjendarisë në Prizren, mbrëmjen e së hënës. Sinjali...

Sulmohet seksualisht një grua në Dragash

Një shtetase e Shqipërisë ka raportuar se është sulmuar seksualisht nga një i dyshuar. Sipas njoftimit të Policisë, rasti ka ndodhur në fshatin Restelicë të...

U përmbys rezultati nga votat e diasporës, por kush mori më shumë nga votat me kusht në Dragash

Në Qendrën e Numërimit dhe të Rezultateve është bërë numërimi i votave me kusht dhe i atyre të personave me nevoja të veçanta. Zëdhënësi i...

Partia Liberale Egjiptiane reagon për rastet në Gjakovë dhe Prizren

  Subjekti Politik “Partia Liberale Egjiptiane- PLE”, thotë se me shqetësim ka marrë informat nga mediat lidhur me refuzimin për t’i shërbyer pjesëtarëve të komunitetit...

Suharekë/U fsheh në tavanin e shtëpisë, si tentoi 27 vjeçari të vidhte në shtëpinë e mërgimtarit

Është arrestuar mbrëmë një person me inicialet J.B., 27 vjeçar pasi që i njëjti ka tentuar të kryej vjedhje në një shtëpi në Suharekë,...

Rasti i tentim grabitjes në Prizren/ Kapet personi që ua shiti veturën grabitësve

Sot Policia e Kosovës ka arrestuar Leutrim Latifin dhe Ibrahim Çadrakun, dy të dyshuarit për tentim grabitjen në dhe plagosjen e dy pronarëve të...

Lajmet e Fundit