6.8 C
Prizren
E mërkurë, 24 Nëntor, 2021

Rrëfimi i Sylës nga Prizreni: “Njërin binjak ma morën në kufi, tjetrin ma mori Zoti!”

Syla, burrë nga Prizreni, kishte gruan dhe dy djem binjakë. Të voglin ia ndalën paramilitarët në Vërmicë në mars të vitit 1999, kurse tjetri i vdiq para tre vjetësh. Dhe, shkuan binjakët – mbetën lotët…

Syla, tash 75 vjeç, nga Lagjja Arbana e Prizrenit, të dielën që e lamë pas shikonte oborrin e tij të veshur me gjethet e pemëve që kishin rënë në tokë.

Tash, edhe pse kanë kaluar 22 vjet, ai kujton të keqen e njerëzimit, kur njeriu e han njeriun…

Paramilitarët serbë ia ndalën binjakun e vogël, duke e ndarë nga i madhi, në traktorin me tendë najloni gjatë dëbimit për në Shqipëri.

Teksa i pikojnë lotët, Sylës i kujtohen detajet, thuajse ngjarja të kishte ndodhur jo moti… Këtë e lidhë me thënien se nëse njëri binjak ndahet nga tjetri, njëjtë pëson
tjetri…

“I ka falë Zoti bashkë. Çka do që i ndodhë njërit, i ndodhë edhe tjetrit”, thotë ai dhe shton: “Zoti ka ditur t’i falë edhe ndaras, por ata kanë lindur bashkë”.

E keqja ndodhi në natën me shi e vetëtimë!

“Mot i keq ka qenë. Ka pasur vetëtima shumë. Shi i madh. Nuk mbaj mend shi më të madh të ketë pasur”, thotë Syla, plaku i përvuajtur nga skamja dhe fati që mbeti dritat e vetme të syve që kishte në jetën e vet.

“Pak si vonë i pata, por u rritën shpejt. Por, krisi lufta dhe çdo gjë ndryshoi. Ma dogjën shtëpinë. E dogjën tërë lagjen. U strehuam në ara. Djemtë i mbaja afër vetes, madje më shumë se gruan. I kisha binjakë pas pesëdhjetë vjetësh të jetës sime dhe çdo gjë e shikoja nga këndi i jetës së tyre.

Kanë qenë të ngjashëm në fytyrë e trup. Më shumë i kam dalluar përmes zërit sesa
pamjes. Por… Ah, kohë! Ishte kohë lufte. Nuk rrihej ditë e natë në ara. Me traktor u nisëm drejt kufirit, Vërmicës famëkeqe… E tmerrshme ishte nata kur arritëm në Vërmicë… Vetëtimat e shumta natën e bënin ditë…

Në një moment u ndal kolona. Paramilitarët dolën nga kaçubat skaj rruge dhe u drejtuan te traktori im. E kapën binjakun tim të vogël për flokë dhe i thanë: “Ti ke me ardhur me ne dhe bashkë kemi me i vra terroristët, UÇK-në!”. Zbrita nga traktori dhe u thashë se djali im është i ri dhe nuk ka qenë në UÇK.

Njëri prej tyre ma vuri thikën në fyt dhe më tha:

“Ne dimë më të thënë edhe ty, por këtë e kemi parë në UÇK!”. E tërhoqën për flokësh dhe e zbritën në tokë, në shiun e asaj nate që ishte një gjak në vete. Dola pas tij duke bërtitur, me ymytin se do ma lirojnë djalin…

I madhi mbeti në qerre dhe u zbehë i tëri… Djalin e hipën në kamion. Nisi të qante
me zë…Pasi u nis kamioni, njëri prej paramilitarëve më tha: “Hajt plak se ta kthejnë djalin…Këtu është Serbi. Këtu ka shtet dhe nuk humb asgjë! Nëse nuk ka qenë në UÇK ta kthejnë…”.

Gruaja qante, si nëna për djalë më… Por, ishte më burrërore se unë… “Bëhet çka ka
thënë Zoti!”, tha. Dolëm në Kukës, me dhimbje të madhe në
shpirt…

Prej asaj dite, djali im i vogël, më nuk u gjet kurrë. Eh, sikur t’ia dinim varrin, bile! Dhe, dhimbjet e mia nuk u ndalën me kaq. Dhjetë vjet më parë më vdiq gruaja. Nga
mërzia se nga çka tjetër?

E, e keqja tjetër më erdhi para tre vjetësh, ku vdiq edhe binjaku tjetër. Nuk ka qenë i
sëmurë. Rrinte i zbehtë në fytyrë, por nuk e dinim pse. Kishte pasur probleme me anemi…”. Safet Krivaça, Kosovarja

Më Shumë

Bizneset paralajmërojnë protesta, s’do të respektojnë asnjë masë të re

Moslirimi i masave nga ana e Qeverisë dhe mungesa operimit të plotë të bizneseve, ka bërë që këto të fundit të drejtojnë akuza në...

Sandra Bullock: Vajza ime do të jetë presidente e ShBA-së!

Aktorja e njohur Sandra Bullock ka deklaruar se vajza e saj 9 vjeçare Laila do të bëhet presidente e SHBA-së. Gjatë një paraqitjeje në People...

Një pjesë e Prizrenit sot nuk do të ketë ujë

Kompania Rajonale e Ujësjellësit “Hidroregjioni Jugor”, në Prizren ka njoftuar se disa lagje do të mbesin sot pa ujë. Sipas njoftimit, lagjet që do të...

Konfiskohen 25 viça në Prevallë

Në Prevallë të Prizrenit, Policia ka gjetur 25 viça që dyshohet se janë kontrabanduar, derisa ka intervistuar tre persona të dyshuar. Rasti ka ndodhur të...

Shtatë raste të reja me Covid-19

Ministria e Shëndetësisë ka njoftuar se në 24 orët e fundit janë regjistruar vetëm 7 infektime të reja me koronavirus. Gjatë kësaj periudhe kohore nuk...

Përleshja fizike në një qendër tregtare në Prizren, avokati Koci publikon pamjet e këtij incidenti

Një përleshje fizike në mes disa personave ka ndodhur dje rreth orës 18:45 në një qendër tregtare në Prizren. Avokati Arianit Koci, ka publikuar pamjet...

Një vajzë në Prizren shkon në shkollë e nuk kthehet, babai e raporton për të zhdukur

Një nxënëse në Prizren është raportuar e zhdukur. Rastin e ka raportuar babai i vajzës, bëhet e ditur në raportin 24-orësh të Policisë. Në njoftim...

Publikohet dokumenti i komunikimit diplomatik mes Rugovës dhe britanikëve

Daut Dauti ka publikuar për herë të parë disa dokumente nga komunikimi i ish presidentit historik Ibrahim Rugova me zyrtarë britanik. Sipas Dautit këto dokumente...

Rina Balaj vë në pah format e saj trupore e veshur në bikini

Rina, vazhdon të mbetet njëra ndër këngëtaret më të komentuara të showbizit shqiptar. Ajo arrin të marrë vëmendje gjithmonë me imazhet provokative të saj. Së fundi...

Theret me thikë një i mitur në Prizren

Policia e Kosovës ka njoftuar se në rrugën “Hoxhë Tasini” në Prizren, një i mitur është therur me thikë nga një i mitur tjetër. Viktima...

Plagosja e dy personave në argjendarinë në Prizren, thirret konferencë

Prokuroria Themelore në Prizren ka organizuar konferencë për media lidhur me rastin e tentim-grabitjes dhe plagosjes në njërën prej argjendarive në Prizren. “Konferenca do të...

Mërgata kosovare – e treta në botë për dërgimin e parave në vendin e origjinës

Diaspora kosovare renditet e treta në botë sa i përket dërgimit të parave në vendin e origjinës, për vitin 2021. Bazuar në vlerësimet e përmbledhjes...

Rudigeri si transfer i lirë te Reali?

Mbrojtësi i Chelsea-s, Antonio Rudiger, është i hapur që të kalojë te Real Madridi gjatë verës si transfer i lirë. Kontrata e tij me të...

Krasniqi thotë se Gjykata Supreme do ta ketë fjalën e fundit për Dragashin

Kryetari i PDK-së, Memli Krasniqi ka folur për procesin zgjedhor e që ai ndihet krenar me numrin e komunave të fituar nga ky subjekt...

Sot certifikohen rezultatet, kur pritet ta marrin mandatin kryetarët e rinj të komunave?

Afati për marrjen e postit të ri të kryetarit të komunës për kandidatët e sapozgjedhur nga rezultatet e zgjedhjeve lokale është dy javë pas...

Krasniqi: Me Totajn në Prizren, mori fund keqqeverisja katër vjeçare

Shaqir Totaj, kryetar i zgjedhur i Prizrenit priti sot kryetarin e partisë. Atje, Memli Krasniqi, i pari i PDK’së tha se shkoi për të...

Lajmet e Fundit