0.8 C
Prizren
E diel, 29 Janar, 2023

Avokati i Popullit: Më duhet të konstatoj gjendje jo të mirë sa i përket respektimit të drejtave të njeriut

Avokati i Popullit, Naim Qelaj, ka thënë se edhe në këtë vit nuk parashihet gjendje e mirë për sa i përket respektimit të të drejtave të njëriut.

Këtë ai e tha në një përgjigjie për Radio Kosovën me rastin e Ditës Ndërkombëtare të të Drejtave të Njeriut.

“Ajo çka mund të them unë nga rastet që kemi pasur në hetim si Avokat i Popullit dhe mbi bazën e gjetjeve që kemi nga takimet e shumta që kemi pasur më qytetarë, organizata të shoqërisë civile dhe akterë të tjerë,që edhe përkundër progresit që vendi ynë ka pasur këto dy dekada, respektimi i të drejtave dhe lirive të njeriut ne nuk mund të themi që shoqëria jonë nuk po diskriminohet. Prandaj, edhe këtë vit, në shënimin e kësaj dite, më duhet të konstatoj gjendje jo të mirë për sa i përket respektimit të drejtave të njeriut“, tha Qelaj.

Qelaj tutje tha se zbarztësirat ligjore duhet plotësuar, ndonëse tha se pas ndryshimeve që janë bërë në Kodin Penal të Kosovës, ku dhuna në familje është përcaktuar si vepër e veçantë penale

“Unë konsideroj se ka zbrazëtira ligjore e që duhet të plotësohen. Sidomos pas ndryshimeve që janë bërë në Kodin Penal të Kosovës, ku dhuna në familje është përcaktuar si vepër e veçantë penale. Dhe me ndryshimet në Kushtetutë, me përfshirjen e Konventës së Stambollit si ligj i zbatueshëm në Kosovë, është detyrim edhe patjetër që duhet reflektuar edhe në ndryshimet e krejt strukturës se brendshme ligjore që të mund të përafrohen dispozitat ligjore me këto dy ndryshime që kanë ndodhur viteve të fundit“, ka thënë tutje ai.

Më Shumë

Ismail Kadare, pasdite

Ben Blushi Duke i uruar Ismail Kadaresë ditëlindjen, po botoj bisedën që kam bërë me të si pjesë e librit tim “41 Sekrete". Alda Bardhyli, Ismail...

Cristiano Ronaldo fiton 450 mijë euro nga ndjekësit e rremë në Instagram

Sipas një studimi të ri, Cristiano Ronaldo, po fiton 450 mijë euro për postim në Instagram nga ndjekësit e rremë. Portugezi u largua nga Manchester...

Lajmet e Fundit