15.8 C
Prizren
E martë, 16 Prill, 2024

Ban Ki Moon thotë s’ka zgjidhje ushtarake për Ukrainën

ban kimunSekretari i përgjithshëm i OKB-së, Ban Ki Moon, paralajmëroi perëndimorët mbi mungesën e zgjidhjeve ushtarake në Ukrainë, ndërkohë që NATO-ja përgatitet të përforcojë praninë në lindje të Evropës dhe që Kievi akuzon Moskën se po fillon një “luftë të madhe”.

“Bashkimi Evropian, Amerikanët dhe shumica e vendeve perëndimore bisedojnë shumë seriozisht mes tyre mbi mënyrën se si duhet vepruar përball implikimit rus në Ukrainë, deklaroi sekretari i përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara.
“Ata duhet të kuptojnë se nuk ka zgjidhje ushtarake. Një dialog politik për një zgjidhje politike është rruga me e sigurt”, duke kritikuar një situatë kaotike dhe të rrezikshme me pasoja rajonale dhe botërore.

Këto kritika i drejtohen 28 krerëve të shteteve të Aleancës së Atlantikut që do të miratojë gjatë një mbledhje të enjten dhe të premten një plan të reagimit të shpejtë, si përgjigje ndaj sjelljes së Rusisë në krizën ukrainase që shihet si një kërcënim nga aleatët që janë kufitar me këtë vend (shtetet baltike, Polonia, Rumania dhe Bullgaria)

Më Shumë

Zogaj për degën e Gjykatës në Dragash: Të kthjellet, ose të mbyllet

Gjatë prezantimit të raportit të punës për tremujorin e parë të 2024-ës, kryetarja e Gjykatës në Prizren, Shpresa Emra mori kritika për degën në...

Policia shqipton mbi një mijë e 800 gjoba në trafik brenda 24 orëve

Policia e Kosovës ka bërë me dije se gjatë 24 orëve të fundit ka shqiptuar 1873 gjoba në trafik. Sipas policisë, gjatë kësaj periudhe kohore...

Lajmet e Fundit