17.8 C
Prizren
E hënë, 27 Maj, 2024

Bashkëpunimi kulturor ndërmjet Kosovës e Serbisë i ka ndihmuar edhe politikës

19Bashkëpunimet kulturore në mes të Kosovës dhe Serbisë u kanë trasuar rrugën edhe atyre politike. Megjithatë, ende ka individë nga të dy popujt që shtrojnë pyetje se përse duhen bërë shkëmbime kulturore mes këtyre vendeve.

E nganjëherë pyetjet e tilla sjellin gjykime dhe përfundime se shqiptarët apo serbët që bashkëpunojnë me njëri-tjetrin janë tradhtarë të vendeve të veta. Por, dalëngadalë këto mendime janë duke u zbehur. Këto janë përfundimet që dolën nga një diskutim i përbashkët me krijues të të dyja vendeve. Rëndësia e raporteve kulturore ndërmjet të dyja vendeve është diskutuar në temën “Bashkëpunimi kulturor midis Prishtinës dhe Beogradit 1989-2014, që është mbajtur në Qendrën Multimedia në Prishtinë në kuadër të festivalit ndërkombëtar të letërsisë “Polip”.

Panelistët Borka Paviçeviq, Shkëlzen Maliqi, Jeton Neziraj, Sasha Iliq e Tomisllav Markoviq të dielën mbrëma kanë shpalosur historitë e tyre në raport me bashkëpunimet kulturore ndërmjet dy shteteve fqinje dhe i kanë konsideruar ato si tejet të rëndësishme/Koha Ditore/

Më Shumë

Ylli i Man Cityt i shpëtoi fatkeqësisë – ai për pak sa nuk ra nga autobusi gjatë festës së titullit

Jack Grealish u përball me diçka jo të zakonshme, pasi anglezi për pak sa nuk ra nga autobusi gjatë paradës së Manchester Cityt e...

Prizren/ 9 aktakuza kundër 9 personave

Prokuroria Themelore në Prizren, gjatë 24 orëve të fundit, ka ngritur 9 aktakuza kundër 9 personave, për veprat penale. Dy (2) aktakuza kundër dy (2)...

Lajmet e Fundit