9.8 C
Prizren
E diel, 26 Mars, 2023

Bashkimi Europian në kërkim të zëvendësimit për Clint Williamson

Clint Williamson-prokurori amerikanPasi ka raportuar për gjetjet e hetimit tre vjeçar, Clint Williamson ka deklaruar se do të largohet nga pozicioni i kryeprokurorit. Tash, Bashkimi Europian për pozitën e prokurorit të ri ka kërkuar nominime nga vendet anëtare dhe shtetet kontribuuese siç janë Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Kanada, Norvegjia, Zvicra, dhe Turqia.

Clint Williamson e ka lënë bosh pozitën e kryeprokurorit në Taskë Forcën e Bashkimit Europian e cila publikoi të martën të gjeturat e hetimit tre vjeçar për krimet e luftës në Kosovë. Aktualisht Taskë Forca udhëhiqet nga zëvendësi i tij i cili aktualisht është ushtrues detyre.

Por, vet Williamson gjatë konferencës ka bërë të ditur se Bashkimi Europian tashmë ka kërkuar nga vendet anëtare dhe shtetet kontribuese SHBA’të, Kanada, Norvegjia, Zvicra, Turqia që të bëjnë nominimet për kryeprokuror.

Siç edhe ka bërë të ditur Williamson kryeprokurori i tij pritet të shpallë fillimisht një aktakuzë ndaj disa personave që kanë pasur pozita të larta në UÇK. Sipas Gazetës Guardian këta zyrtarë aktualisht mbajnë pozita të larta në Qeveri.

Më Shumë

Oleksandr Usyk tërhiqet nga meçi me Tyson Furyn

Oleksandr Usyk është tërhequr nga bisedimet me Tyson Furyn për një luftë për kampionin e padiskutueshëm të botës në kategorinë e rëndë të boksit. Lufta...

Nën ndikimin e alkoolit, Olta Gixhari puth në buzë Deamishelin dhe e quan Luizin “gomar”

Të martën, aktores Olta Gixhari i është dhënë mundësia që të qëndrojë në suitë dhe të kërkojë një person për ta shoqëruar. Ajo zgjodhi Deamishelin,...

Lajmet e Fundit