17.8 C
E premte, 26 Prill, 2024

Bashkimi i fortë për Trepçën, triumfon në ‘Minatori’

Bashkimi ka mundur Trepçën në Mitrovicë me rezultat 62:87 (14:24, 17:30, 13:18, 18:15), në javën e 16-të të Prince Caffe Superligës.

Mysafirët në fillim kishin epërsi të lehtë, por në fund të çerekut të parë e thelluan, duke e fituar këtë pjesë me dhjetë pikë dallim, 14:24. Portokallezinjtë vazhduan me lojë të mirë, ndërsa vendasit assesi të këndelleshin. Prizrenasit kishin epërsi deri në 23 pikë, sa edhe përfundoi pjesa e parë 31:54.

Mitrovicasit nuk arritën të zvogëlonin epërsinë, madje ndodhi e kundërta, ku basketbollistët e Bashkimit e thelluan edhe më shumë, ndërsa rezultati pas 30 minutash 44:72. Në dhjetë minutat e fundit nuk kishte shumë ndryshim dhe Bashkimi triumfoi 62:87.

Te mitrovicasit më i miri ishte Drilon Hajrizi me 18 pikë e shtatë kërcime, kurse te prizrenasit më i miri ishte Couris Jones me 30 pikë e pesë kërcime.

‘Xehetarët’ kanë tetë fitore e tetë humbje, kurse Portokallezinjtë kanë gjashtë fitore e dhjetë humbje.

Dallimet mes letërsisë së Shqipërisë e Kosovës, Ligjerata e Krajës, identitetet politike e rrymat letrare

Letërsia e Shqipërisë dhe ajo e Kosovës është parë në kontekstin gjeografik e politik duke gjetur pika të përbashkëta dhe dallime. Nga variantet e...

Muhamed Thaçi: Besoj se Ylli fiton në fund, e mposht në finale Trepçën

Trepça dhe Golden Eagle Ylli janë me një këmbë në finalen e basketbollit kosovar pasi kanë krijuar avantazh prej 2-0 në ndeshjet gjysmëfinale ndaj...