10.8 C
E hënë, 6 Maj, 2024

Bashkimi vetëm një fitore larg titullit

Bashkimi e ka shënuar edhe fitoren e dytë ndaj Sigal Prishtinës në serinë finale të play-off-it në IP Superligën e Kosovës. Pas fitores në kryeqytet (84:81), prizrenasit sonte fituan me shifrat 97:80 dhe tani kanë nevojë vetëm edhe për një fitore për ta fituar titullin e kampionit, i pari në periudhën e pasluftës. Mikaile Tmusic me 31 pikë ishte i pandashëm në radhët e vendësve, tek të cilët pikë dyshifrore patën edhe Aaron Moss (21) e Vincent Zollo (15). Ndërsa, te Sigal Prishtina sonte u dallua Alban Veseli me 27 pikë, Filip Bundoviq i shënoi 15, ndërsa kapiteni Edmond Azemi 14 sosh.

Ndeshja e sotme është karakterizuar me rivalitet, me nervozizëm, me rikthime në rezultat  dhe me shumë gabime teknike, sidomos te Sigal Prishtina. Mysafirët vetëm një herë u gjendën në epërsi (42:40), por mikpritësit u kundërpërgjigjën me sukses dhe në pushim shkuan me dhjetë pikë dallim 52:42. Fillimi i pjesës së dytë u takoi udhëtuesve, të cilët u afruan në vetëm një pikë, 56:55, por kjo ishte e tëra që e arritën në ndeshjen e sotme, pasi deri në fund prizrenasit dominuan plotësisht dhe iu gëzuan fitores së dytë me radhë.

Suhareka inkuadrohet në Superligë

Suhareka është shpallur kampion në Grupin A, duke ju bashkuar FC Ferizaj si dy skuadrat që inkuadrohen në Superligën e Kosovës për sezonin e...

Peja apo Ylli – Sot mësohet finalisti i dytë i play-offit

Sot do të mësohet finalisti i dytë i play-offit, në Superligën e Basketbollit kosovar. Kampioni në fuqi, Peja është nikoqire e Golden Eagle Yllit. Fituesi...