30.8 C
Prizren
E hënë, 17 Qershor, 2024

Begaj: Thaçi do të pësojë debakël më 8 qershor

RagipBegaj-kryetariMalishevesKryetari i Malishevës, Ragip Begaj, ka thënë se Hashim Thaçi po mundohet t’i manipulojë qytetarët përmes premtimit për komuna të reja. Begaj thotë se PDK dhe Thaçi do të pësojnë debakël më 8 qershor ashtu qysh humbën Malishevën, Mitrovicën, Gjilanin, Lipjanin, Ferizajn e Vitinë
Kryetari i Malishevës, Rabig Begaj ka reaguar pas deklaratës së Hashim Thaçit se edhe Kijevën do ta bëjnë Komunë.

Begaj ka thënë se Qeveria dhe Hashim Thaçi janë duke ndjekur shembullin e themelimit të universiteteve me themelimin e komunave të reja.

Sipas tij, ashtu siç janë degraduar universitetet, PDK po mundohet të degradojë edhe komunat e reja.

“Degradimi i arsimit ka filluar me themelimin e shumë universiteteve dhe kështu po ndodh edhe me degradimin e komunave”, ka thënë Begaj, për Express.

Ky zyrtar i Partisë së Fatmir Limaj thotë se Hashim Thaçi po premton gjithçka vetëm për të mbajtur pushtetin.

“Është çështje e fushatës dhe nuk besoj se është e dobishme. Vullnetin e qytetarëve nuk e kundërshtoj. Vullneti i qytetarëve duhet të shprehet përmes një referendumi dhe të pyeten qytetarët se çka mendojnë për një komunë të re”, ka thënë Begaj, për Express.

Sipas tij, Qeveria s’ka strategji se pse po i themelon komunat prandaj edhe projekte të tilla do të dështojnë.

“Besoj se kjo është e dëmshme për vendin”, ka thënë ai.

Begai i është kundërpërgjigjur Thaçit, i cili kishte thënë në Malishevë të mos votohen ata që nuk e kalojnë pragun zgjedhor.

Sipas tij, Partia e Hashim Thaçit ashtu siç ka pësuar debakël në zgjedhjet e fundit do të fundoset më 8 qershor.

“Edhe për Malishevën ka thënë se janë parti e mahallave, por ka pësuar debakël edhe në Malishevë, edhe në krejt Kosovën”, ka thënë ai.

Më Shumë

14 vjet nga vdekja e aktorit, Bekim Fehmiu

Po mbushen 14 vjet që nga vdekja e njërës ndër figurave më të lartësuara të aktrimit shqiptar, Bekim Fehmiut. Pas vetes ai la vepra të...

146 vite nga Lidhja e Prizrenit, Çeku: Ngjarje historike që vazhdon të frymëzoj edhe sot

Sot janë bërë 146 vite nga themelimi i Lidhjes Shqiptare të Prizrenit. Në këtë përvjetor të kësaj ngjarjeje madhore Ministri i Kulturës, Hajrulla Çeku, Lidhjen...

Lajmet e Fundit