19.8 C
Prizren
E martë, 18 Qershor, 2024

Bëjnë thirrje për zgjedhje demokratike

Jahjaga me ZhbogarinPresidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga ka pritur në takime të ndara përfaqësuesin e posaçëm të BE-së në Kosovë, Samuel Zbogar dhe ambasadorin e OSBE-së në Kosovë, Jean-Claude Schlumberger, me të cilët ka diskutuar për përgatitjen e zgjedhjeve të 8 qershorit.

Jahjaga në takimin me Samuel Zbogar ka theksuar se këto zgjedhje duhet të jenë demokratike, të ndershme, të drejta dhe gjithëpërfshirëse.

Presidentja Jahjaga ka thënë se është me rëndësi që i gjithë procesi të jetë i sigurt, që vota e qytetarëve, në çdo pjesë të territorit të vendit, të jetë e garantuar dhe e paprekshme.

Ndërkaq, përfaqësuesi i posaçëm i BE-së në Kosovë, Samuel Zbogar, ka theksuar rëndësinë e zhvillimit të një procesi të rregullt zgjedhor në Kosovë. Ai ka bërë të ditur se Zyra e BE-së do të përcjellë nga afër procesin zgjedhor.

Edhe ambasadori i OSBE-së në Kosovë, Jean-Claude Schlumberger, ka thënë se ky mision në Kosovë ka bërë përgatitjet e nevojshme për të luajtur rolin mbështetës në këto zgjedhje.

Më Shumë

Brenda javës hiqen kontrollet në të gjitha pikat kufitare me Shqipërinë

Sezoni turistik ka rritur ndjeshëm fluksin në pikën e kalimit të kufitar në mes të Shqipërisë dhe Kosovës në Qafë Morinës. Ndryshe nga regjimi i...

Pas ndarjes nga Besi, Xhensila Myrtezaj këtë person gjithmonë afër vetës

Ndarja e çiftit të njohur, Bes Kallaku dhe Xhensila Myrtezaj, është prej kohësh në qendër të vëmendjes. Burime nga gjykata e Tiranës bëjnë me dije...

Lajmet e Fundit