-1.2 C
Prizren
E mërkurë, 8 Shkurt, 2023

Ben Blushi: Shqipëria pesimiste, Kosova optimiste

BenBlushiDeputeti i Partisë Socialiste të Shqipërisë dhe shkrimtari Ben Blushi, thotë se Tirana ka të drejtën të mendojë se është Dielli rreth të cilit sillen shqiptarët në rajon, meqë është shteti amë.

Në emisionin “Zona e Debatit” në Klan Kosova, Blushi thotë se në këtë egocentrizëm duhet të dihet se çfarë raportesh kërkon Shqipëria me vendet tjera ku jetojnë shqiptarët, sidomos Kosovën.

“Gjatë këtyre 20 vjetëve gjatë hapjes së Shqipërisë dhe të Kosovës ndaj Shqipërisë, Shqipëria e ka dominuar Kosovën kulturalisht. Por, nuk do të vazhdojë kështu. Shqipëria po hyn në pesimizëm dhe Kosova është më optimiste”, thotë ai, transmeton Telegrafi.

Sipas tij, këtë kontrast ai e ka parë edhe sot në Prishtinë.

“Edhe sot në Prishtinë e shija këtë kontrast. Kosova është në fazë optimiste se ende nuk është konsumuar në ciklin historik, meqë mund të ketë pavarësinë e plotë që nuk e ka këtë sot, ekonomi më të fortë apo bashkim me Shqipëri, BE… Pra, ka pritshmëri të lartë dhe kjo jep më shumë frymëzim në Kosovë që të të prodhojë cilësi më të lartë kulture në raport me shqiptarët e Shqipërisë. Sot Kosova bën trend në muzikë, sport…”, thekson Blushi.

Më Shumë

Studiuesi amerikan: Turqia ka fuqi të përshpejtojë anëtarësimin e Kosovës në NATO

Profesori dhe studiuesi amerikan, Chris Dolan, tha se takimi mes kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti dhe presidentit të Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, është hap...

Prizren: Arrestohet një person që ka ushtruar dhunë ndaj të miturës më të cilën bashkëjeton dhe kanë fëmijë

Është arrestuar nga Policia e Kosovës një person në Prizren i cili dyshohet se ka ushtruar dhunë fizike ndaj viktimës së mitur kosovare. Sipas policisë...

Lajmet e Fundit