-3.2 C
Prizren
E diel, 5 Shkurt, 2023

Bëri disa postime në “Twitter”, Elonn Musk i bën të papriturën Kany West

Reperi i famshëm, Kanye West, ka njoftuar së fundmi mbështetjen e tij për Balenciaga-n pasi, shtëpia e modës u kritikua për fushatën e saj reklamuese me fëmijë.

Ish-bashkëshorti i yllit televiziv, Kim Kardashian, më pas u pezullua përsëri nga “Twitter” pas disa postimeve të diskutueshme.

 

“Unë qëndroj pranë Balenciaga-s, denoncoj të gjitha gjuetitë e shtrigave dhe anuloj kulturën Jezusi është Mbret. Trafikimi nuk fillon apo mbaron me një fushatë mode për hir të Zotit,” shkroi West në “Twitter” të enjten vonë në mbrëmje.

 

Reperi më pas tha në një postim të dytë në “Twitter” , i cili shfaqte një foto të tij, “Kurrë mos na ktheni shpinën Demna dhe familjen Balenciaga përgjithmonë Anuloni kulturën Jezus ju lutem shëro”.

Më herët gjatë ditës, reperi kishte ndarë në “Twitter” një shkëmbim tekstesh me drejtoreshën kreative të Balenciaga, Demna Gvasalia, me të cilën ai ka punuar në projekte të shumta prej vitesh.

Në tekstet e supozuara, Denma iu lut West që t’i kërkonte fansave të tij “të ndalojnë urrejtjen e Denma”, për të cilën ai u përgjigj me “Dashuria shëron gjithçka, Duajeni Denma-n”.

West, e vazhdoi bisedën me një postim në Twitter me një tjetër që shkruhej : “Zoti e do Balenciaga-n. Dashuria është përgjigja. Jezusi është përgjigja. Duke u lutur për të gjithë artistët e pafajshëm dhe njerëzit e bukur që bëjnë veshje që nuk kishin të bënin me reklamat.”

Reperi tha gjithashtu se anulimi i Balenciaga nuk ishte mënyra për t’i dhënë fund trafikimit seksual të fëmijëve.

Në vend të kësaj, ai kërkoi “të hiqte çdo formë pornografie nga Twitter dhe çdo platformë e tillë është produkt i pedofilisë. Kur burrat e rritur shikojnë pornografi, ata po shohin vajzën e dikujt të rijetojë traumat për para”.

Reperi i “Gold Digger” – i cili më parë ka pranuar se kishte një varësi ndaj pornografisë dhe seksit – vazhdoi : “Përdorimi i pornografisë shkatërroi familjen time, por Jezusi do të shërojë gjithçka”.

 

 

West shfrytëzoi gjithashtu mundësinë për të ndarë një logo që dukej se ishte një përzierje e Yllit të Davidit (simboli i hebrenjve dhe judaizimit) dhe një Sëastika (simbol i lashtë fetar dhe kulturor, i njohur gjerësisht për përvetësimin e saj nga Partia Naziste dhe nga neo-nazistët). Tweet-i u fshi menjëherë pasi “shkel rregullat e Twitter”.

Pas zhurmës së tij, “Twitter”-i i tij ishte i kufizuar për 12 orë, njoftoi ai në aplikacionin Truth Social të ish-presidentit Donald Trump. Sidoqoftë, pronari i Twitter, Elon Musk, postoi në Twitter vetëm pas mesnate se West ishte “i dyshuar” nga platforma.

“U përpoqa për më të mirën. Pavarësisht kësaj, ai përsëri shkeli rregullin tonë kundër nxitjes së dhunës. Llogaria do të pezullohet”, ka shkruar ai.

Dizajneri i “Yeezy” – i cili ishte larguar nga shtëpia e modës për komente antisemite – kishte kritikuar më parë të famshmit që nuk kishin folur në reklamë.

Megjithatë, një ditë më vonë, ish-gruaja e tij Kardashian kritikoi markën, duke thënë se ajo ishte “e neveritur”.

“Kam qenë e heshtur për ditët e fundit, jo sepse nuk kam qenë e neveritur dhe e indinjuar nga fushatat e fundit të Balenciaga-s, por sepse doja një mundësi për të folur me ekipin e tyre për të kuptuar vetë se si mund të kishte ndodhur kjo,”- shkroi Kim Kardashian në rrjetet sociale.

“Si nënë e katër fëmijëve, jam tronditur nga imazhet shqetësuese. Siguria e fëmijëve duhet të trajtohet me respektin më të lartë dhe çdo përpjekje për të normalizuar abuzimin e fëmijëve të çfarëdo lloji nuk duhet të ketë vend në shoqërinë tonë”- thuhet më tej në deklaratën e saj.

Ajo vazhdoi, “Unë e vlerësoj heqjen e fushatave dhe faljen nga Balenciaga. Duke folur me ta, besoj se ata e kuptojnë seriozitetin e çështjes dhe do të marrin masat e nevojshme që kjo të mos ndodhë më kurrë.”

Kanye gjithashtu në statuset e tij akuzoi Kim Kardashian se kishte një lidhje me Chris Paul Kanye postoi një foto të basketbollistit Chris Paul dhe shkroi: “Le të thyejmë një dritare të fundit para se të dalim nga këtu. E kapa këtë djalë me Kimin. Naten e mire.”

Pavarësisht se tha se po rivlerësonte marrëdhënien e saj me një nga markat e saj të preferuara, ajo në fund refuzoi një ofertë për të punuar me ta në 2023. Shpërthimi i fundit i West në “Twitter” vjen vetëm disa orë pasi ai lavdëroi Adolf Hilter në një intervistë me Alex Jones.

Ai tha se “i pëlqen Hitleri” dhe sheh “gjëra të mira” për liderin e ndjerë të Partisë Naziste dhe diktatorin gjenocidal përgjegjës për Holokaustin.

Prej muajsh,  të famshëm denoncuan sjelljen e muzikantit, ndërkohë që kompanitë si Adidas, Gap, JPMorgan Chase dhe Vogue kanë ndërprerë lidhjet e tyre të punës me të.

Bëri disa postime në “Twitter”, Elonn Musk i bënBëri disa postime në “Twitter”, Elonn Musk i bënBëri disa postime në “Twitter”, Elonn Musk i bënBëri disa postime në “Twitter”, Elonn Musk i bënBëri disa postime në “Twitter”, Elonn Musk i bën

Më Shumë

Rahoveci kompenson bujqit që pësuan nga vërshimet

Komuna e Rahovecit në bashkëpunim me Ministrinë e Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural (MBPZhR) pritet t’i kompensojnë 243 bujq të cilët janë dëmtuar nga...

“Mbaroi, kam arritur gjithçka” – Messi flet për herë të parë pas triumfit në Kupën e Botës

Lionel Messi i ka bërë të gjitha. Përveç Kupës së Ligës dhe Kupës së Francës, Lionel Messi ka fituar çdo garë në të cilën...

Lajmet e Fundit