5.8 C
Prizren
E premte, 7 Tetor, 2022

Besa Llugiqi sonte si Mimi në në operën ”La boheme” në Sofje

Besa LlugiqiBesa Llugiqi sot do të ngjitet në skenën e teatrit të qytetit Ruse të Bullgarisë, me rolin e Mimit në operën ”La boheme” të G. Puccinit.
Në një intervistë për KultPlus ajo ka thënë se përgjegjësia që ka për këtë rol është e madhe, duke pas parasysh edhe prezantimin e debutantes por edhe të përgjegjësisë që po prezanton edhe kulturën e shtetit të Kosovës.

Llugiqi ka thënë se është hera e parë që bart mbi supe rolin e Mimit, dhe, sipas saj, është një përgjegjësi shumë e madhe.

“La boheme”, është operë mjaftë e popullarizuar pasi që ngërthen në vete një histori mjaftë të bukur dhe të thjeshtë njëkohësisht”, ka thënë Llugiqi.

“Karakteret që ngërthen kjo operë, audienca shumë lehtë mund t’i identifikoj edhe me jetën e tyre. Puccini i ka trajtuar në atë mënyrë karakteret sa mund t’i ndjesh shumë afër, ndoshta për shkak të faktit se në këtë operë, në dy aktet e para flitet për dashuri, lumturi dhe miqësi kurse në dy aktet e tjera përfundon tragjikisht me vdekje”, ka thënë Llugiqi.

Sipas saj ajo ka fat që i është ofruar ky rol në një operë me një kast ndërkombëtar, sikurse që është përfshirë Carlos Cremades në rolin e Rodolfos, pastaj me dirigjentin spanjoll Ricardo Moreso si dhe Peter Danailov një bariton fantastik me karrierë ndërkombëtare, i cili në këtë operë vjen me rolin e Marcello, duke përfshirë edhe shumë artistë të tjerë të cilët janë solistë permanent të kësaj opere, por edhe solistë nga Sofja e Bullgarisë.

“Mendoj se prezantimi im këtu është mjaftë i rëndësishëm , është debutim dhe normalisht përgjegjësia është më e madhe, mendoj që ky rol është jashtëzakonisht i bukur por edhe i vështirë njëkohësisht. Është përgjegjësi e madhe të këndosh në një teatër kaq të rëndësishëm sepse unë po prezantoj vlerat e mija, por njëkohësisht do të prezantoj edhe vlerat e kulturës sonë. Ne çdo shkrim dhe intervistë rreth kësaj opere po përmendet Kosova dhe po interesohen për jetën tonë kulturore, që për fat të keq duhet të ju them që nuk kemi një shtëpi operistike”, ka thënë Llugiqi.

“La Boheme”, që me këtë kastë të artistëve do të ketë premierën sonte, sipas Llugiqit do të ketë edhe reprizat, një në muajin prill dhe në maj, ndërkohë me teatrin e qytetit Ruse pritet të realizohet edhe një bashkëpunim tjetër, bashkëpunim ky që pritet të konkretizohet në ditët në vijim. Mirëpo, krejt këtë bukuri operistike nuk do ta shohin vetëm bullgarët, Llugiqi shumë shpreson që kjo operë të prezantohet edhe në Kosovë, por për konkretizimin e këtij prezantimi ajo ka thënë se do të mësohet së shpejti.

Më Shumë

Merret vendimi, SBASHK-u pezullon grevën

Kryetari i Këshillit Grevist, Rrahman Jashari përmes një konference të jashtëzakonshme për medie ka deklaruar se në bazë të vullnetit të shumicës së grevistëve,...

Prizren/ Nis vendosja e kabllove në gypa nëntokësor në “Jenimahallë”

Komuna e Prizrenit ka bërë me dije se ka filluar sot largimi i rrjetit të kabllove nga shtyllat elektrike në qytet dhe futja e...

Vdekja e turpit!

Lajmet e Fundit