4.8 C
Prizren
E martë, 28 Mars, 2023

Betohet Assad : Perëndimorët dhe arabët do ta paguajnë shtrenjtë

Assad14-16Bashar al-Assad u betua sot për mandatin e tretë shtatëvjeçar si president i vendit.

Ai e bëri betimin para deputetëve të mbledhur në seancë të jashtëzakonshme gjatë një ceremonie në pallatin presidencial në Damask.

“Qy tetarë të Sirisë, kanë kaluar vite që prej kohës kur disa thërrisnin liri”, tha ai gjatë fjalimit të tij, transmeton Gazeta Start. Më tej ai lëshoi fjalë kërcënuese teksa tha se “vendet perëndimore dhe arabe që mbështesin rebelimin në Siri do të paguajnë shtrenjtë çmimin për mbështetjen e ty re”.

Asad u rizgjodh më 3 qershor gjatë një votimi të denoncuar fuqishëm nga kundërshtarët e tij.

Që prej tre vitesh Siria është përfshirë nga lufta civile mes forcave qeveritare të Asadit dhe rebelëve, luftë që ka shkaktuar më shumë se 17 0 000 të vdekur.

Më Shumë

Lajmet e Fundit